Artykuł sponsorowany Co powinna zawierać dokumentacja technologiczna spawania?

Co powinna zawierać dokumentacja technologiczna spawania?

Spawanie jest procesem, który cechuje się ograniczoną możliwością prognozowania jego efektów w czasie realizacji. Bywa, że wady spoiny ujawniają się dopiero po czasie. Projektowanie procesu spawania wymaga więc przewidzenia określonych warunków operacyjnych na każdym etapie zaawansowania – od przygotowania stosownej dokumentacji, poprzez realizację aż po zebranie danych dotyczących uzyskanych rezultatów. Wszystko to w celu uzyskania produktów jak najwyższej jakości. Jakie informacje powinna zawierać dokumentacja technologiczna spawania?

Kto zajmuje się tworzeniem dokumentacji technologicznej spawania?

Sporządzanie dokumentacji spawalniczej to zadanie dla osób wykwalifikowanych i specjalizujących się w branży spawalniczej. Opracowaniem wymaganych aktów zajmują się eksperci z tytułem zawodowym inżyniera spawalnika oraz technologa spawalnika. Na rynku obecne są nieliczne firmy, które oferują usługi tego rodzaju. Jedną z nich jest Welding Consulting, która świadczy swoje usługi zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Co powinna zawierać dokumentacja konstrukcji spawanych?

Dokumentacja konstrukcji spawanych powinna zawierać instrukcję technologiczną spawania, która przez specjalistów określana jest skrótem WPS. Stanowi ona przede wszystkim źródło elementarnych informacji dla personelu wykonującego konstrukcje spawane. W dokumentacji konstrukcji spawanych nie może zabraknąć także protokołu uznania technologii spawania wraz z zatwierdzoną instrukcją WPS. Wspomniany protokół oznacza się skrótem WPQR. Kolejnym ważnym dokumentem jest instrukcja kontroli prowadzonych prac spawalniczych. Zawiera ona protokoły badań jakości złączy spawanych. Ostatnią składową całościowej dokumentacji konstrukcji spawanych jest dziennik spawania. Jest to dokument, który opisuje przebieg prac spawalniczych. Dziennik Spawania powinien zawierać informacje takie jak:

  • ewidencja spawaczy, którzy odpowiadają za wykonanie danej konstrukcji,
  • listę spawanych elementów wraz z datą wykonania złącza,
  • opis warunków atmosferycznych w miejscu spawania,
  • potwierdzenie jakości spawanych elementów przeprowadzone przez pracownika Kontroli jakości.

Warto zaznaczyć, że są to podstawowe elementy, które służą do sporządzenia rzetelnej dokumentacji konstrukcji spawanych, może być ona jeszcze rozbudowana o dodatkowe człony.

Opracowywanie technologii spawania

Kolejność działań przygotowywania technologii spawania wynika z analizy projektu technicznego wyrobu konstrukcji i wymagań zawartych w kontrakcie. Równie istotne jest zapoznanie się z informacjami dotyczącymi materiałów podstawowych oraz warunkami, w jakich wykonywane były spoiny – czy były to warunki montażowe, czy też warsztatowe. Specjaliści zwracają uwagę również na stan zaplecza technicznego. Dopiero na podstawie wszystkich tych informacji, możliwe jest opracowanie technologii spawania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas