Artykuł sponsorowany Co oznacza kaloryczność ekogroszku?

Co oznacza kaloryczność ekogroszku?

Sprzedaż ekogroszku z roku na rok jest coraz większa. Przede wszystkim jest to zasługa jego dużej kaloryczności, wynoszącej ponad 25 MJ/kg, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako paliwo w piecach domowych. Kaloryczność, zwana często wartością opałową, to ilość ciepła, które można otrzymać z jednego kilograma surowca. Im większa, tym szybciej ogrzejemy dom mniejszą ilością paliwa.

Czym  jest ekogroszek?

Ekogroszek produkowany jest z wysokokalorycznych odmian węgla kamiennego, czyli takich, w których udział wody oraz związków siarki jest najmniejszy. Dzięki temu nie tylko jest on bardzo wydajny, ale również w trakcie jego spalania przedostaje się do atmosfery znacznie mniej substancji toksycznych niż w przypadku tradycyjnych paliw.

Zestawienie kaloryczności paliw tradycyjnych:

  • węgiel kamienny – ma zakres kaloryczności od 23,5 MJ/kg do 31 KJ/kg;
  • pelet drzewny – 18 MJ/kg do 20 MJ/kg;
  • ekogroszek – 25 MJ/kg do 29 MJ/kg;
  • suche drewno opałowe – 18 MJ/kg.

Zalety te sprawiły, że sprzedaż ekogroszku jest coraz większa i stał się on jednym z podstawowych produktów oferowanych przez sklepy z materiałami opałowymi, takie jak Bocian z Konina.  Ma on jednak pewną wadę – ekogroszek musi być spalany w specjalnie przeznaczonych do tego piecach.

W jakich piecach można palić ekogroszkiem?

Charakterystyczna struktura granulatu ekogroszku sprawia, że palić nim można jedynie w specjalnie przystosowanych do tego kotłach retortowych. Mają one wysoką efektywność zużycia paliwa na poziomie ponad 92%, dzięki czemu są nie tylko oszczędne, ale również rzadko ulegają awarii z powodu zatkania niedopalonymi resztkami.

Kotły retortowe posiadają specjalne podajniki przystosowane do ekogroszku, za pomocą których paliwo podawane jest porcjami od spodu, tak by spalanie utrzymywało się nad jego nowymi partiami. Specjalne wentylatory w piecu doprowadzają powietrze do komory spalania, w ten sposób optymalizując proces pozyskiwania ciepła i niwelując nadmiarowe ilości dymu, które mogłyby prowadzić do dławienia się pieca.

Sprawia to również, że ekogroszek jest eko nie tylko z nazwy. Kotły retortowe są niskoemisyjne, a to oznacza, że znacznie mniej substancji szkodliwych jest uwalnianych w trakcie spalania paliwa niż w przypadku tradycyjnych pieców węglowych.

Jak widać, choć sam ekogroszek jest produktem zarówno tanim, jak i wydajnym, to przygotowanie odpowiedniej infrastruktury opałowej wiążę się z dość wysokimi kosztami. Jest to jednak inwestycja długoterminowa, która z czasem przynosi oszczędności dla domowego budżetu.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas