Artykuł sponsorowany Pellet – ekologiczne źródło energii

Pellet – ekologiczne źródło energii

O poszanowaniu środowiska naturalnego coraz częściej mówi się na arenie międzynarodowej. Lata wzmożonej działalności przemysłu doprowadziły bowiem do częściowej degradacji otaczającej nas przyrody. Nie chodzi tu jednak tylko o względy estetyczne – złej jakości powietrze, zatruta gleba czy zanieczyszczona woda to problemy, które dotyczą każdego z nas, przynajmniej pośrednio. Walkę o dobro środowiska powinniśmy zacząć od siebie samych – redukując ilość odpadów komunalnych czy wybierając ekologiczne źródło ogrzewania domu. Takim właśnie jest pellet. Co go wyróżnia?

Pellet – krótka charakterystyka

Pellet to paliwo stałe, które występuje w postaci granulek o średnicy od 6 do 8 milimetrów. Do jego produkcji wykorzystuje się odpadki roślinne i drzewne. Produkt ten dostępny jest zarówno w marketach budowlanych, jak i składach materiałów opałowych takich jak np. „Piórki”. Szeroka dostępność pelletu, jego atrakcyjna cena oraz wygoda stosowania przekładają się na coraz szersze zainteresowanie klientów tą właśnie formą ogrzewania domu, obiektu przemysłowego czy też budynku użyteczności publicznej.

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Ekologiczna jest już sama idea ponownego wykorzystania odpadków roślinnych do produkcji biopaliwa. Granulat może być wyrabiany z trocin drzew, traw, pestek owoców czy wytłoków z roślin oleistych. Pozwala to na zredukowanie ilości odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci. W wielu przypadkach drewno do produkcji pelletu pochodzi też z kontrolowanej wycinki drzew. Polega ona na tym, że w miejsce usuwanych okazów, sadzone są nowe drzewa, co zapewnia ciągłość produkcji.  

W procesie produkcyjnym pelletu nie wykorzystuje się żadnych substancji klejących ani chemicznych. Do formowania odpadków drzewnych używa się jedynie specjalistycznej prasy, pary wodnej i – w niektórych przypadkach – skrobi. Resztki roślinne mielone są na drobne frakcje, następnie wprowadza je się do kadzi, gdzie odpady klejone są ze sobą przy pomocy pary wodnej. Pod jej wpływem materiał wydziela naturalne lepiszcze, które odpowiada za twardość gotowego granulatu. Gorąca masa wtłaczana jest do peleciarki, gdzie pellet zyskuje ostateczną postać.

Również podczas spalania można zaobserwować ekologiczność tego paliwa. W wyniku tego procesu do atmosfery nie są emitowane szkodliwe związki chemiczne takie jak dwutlenek węgla, siarka czy chlor. Ponadto w wyniku spalania jednej tony pelletu, powstaje tylko ok. 5 kg popiołu, co oznacza, że opał ten wykorzystywany jest w niemalże 100%.

Dlaczego jeszcze warto kupić pellet?

Jeśli do ogrzewania domu pelletem nie przekonują nas ekologiczne aspekty, warto zapoznać się również z innymi zaletami tego biopaliwa. Przede wszystkim jest ono stosunkowo tanie i wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością. Specjaliści szacują, że opalanie domowego pieca pelletem jest nawet o 40% tańsze niż ogrzewanie budynku przy pomocy oleju opałowego. Koszt tony pelletu waha się w granicach 600-800 złotych. Taka ilość wystarczy na około miesiąc do ogrzania budynku o powierzchni blisko 200 m2.

Dysponując nowoczesnym kotłem na pellet, nie musimy martwić się o jego obsługę. Wystarczy tylko systematycznie uzupełniać zasobnik w biopaliwo i programować piec zgodnie z preferencjami domowników. Pełna automatyzacja procesu spalania zapewnia wygodę i optymalny komfort termiczny.

Opracowanie:

Piórki Marcin Piórkowski

Zwierzyn , Strzelecka 5A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas