Artykuł sponsorowany Charakterystyka i zastosowanie armatury wykładanej termoplastem

Charakterystyka i zastosowanie armatury wykładanej termoplastem

Technologia przetwórstwa termoplastu została wynaleziona w 1936 roku i obecnie znajduje szeroko zastosowanie w przemyśle chemicznym. Przykładem jej wykorzystania jest armatura wykładana termoplastem. Ten rodzaj armatury nie tylko spełnia wysokie wymagania Unii Europejskiej odnośnie ekologii i niepożądanej emisji do atmosfery, ale pozwala także zwiększyć żywotność urządzeń.

Charakterystyka termoplastu

Przykładem polimeru stosowanego do wykładania armatury przemysłowej jest kopolimer PFA. Jedną z jego największych zalet jest wyjątkowo mała energia swobodna. Mówiąc językiem mniej fachowym, właściwość ta oznacza, że nie przywierają do niego zanieczyszczenia. PFA ma także wysoką odporność chemiczną, nie reaguje z żadnym medium, ani nie rozpuszcza się nawet w stężonym kwasie fluorowodorowym, do którego przechowywania jest często wykorzystywany. Pod wpływem temperatury ok. 260 °C PFA staje się przezroczysty i dość miękki – ale nie płynny.

Zastosowanie

Armatura wykładana termoplastem jest stosowana przede wszystkim w procesach chemicznych gdzie występują pochodne chloru, chlor lub kwas solny. Termoplast zabezpiecza armaturę przed tzw. korozją chlorkową polegającą na rozpuszczaniu niektórych składników metalu. PFA wykłada się również armaturę mającą kontakt z kwasem siarkowym albo innymi substancjami żrącymi. Ma ono jednak dwa istotne ograniczenia – są to ciśnienie i temperatura.

Jednym z przykładów zastosowania termoplastu są zawory kulowe, jak np. zawór Xomox®XLB. W porównaniu z tradycyjnymi zaworami, gwarantuje on większe bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie ryzyka wycieków do atmosfery. Jak wyjaśnia pracownik firmy Mowta dostarczającej armaturę przemysłową: Zawory kulowe Xomox XLB zapewniają maksymalną możliwą szczelność zarówno w przelocie zaworu, jak i do atmosfery. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej konstrukcji dynamicznego uszczelnienia korpusu zapobiegającej zużyciu zaworu i wycieku szkodliwych substancji do atmosfery.

Podsumowując – armatura pokryta termoplastem znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym ponieważ spełnia dwa bardzo ważne kryteria. Po pierwsze, zapewnia bezpieczeństwo pracy, co jest niezbędne w dzisiejszym przemyśle chemicznym. Po drugie, pozwala zwiększyć wydajność procesów chemicznych, a także ma dłuższą żywotność niż armatura bez powłoki z termoplastu.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas