Artykuł sponsorowany Charakterystyka filtrów sprężonego powietrza

Charakterystyka filtrów sprężonego powietrza

Filtry sprężonego powietrza to elementy, które mają za zadanie blokować cząstki zanieczyszczeń o określonej wielkości. Mogą się one znajdować w przepływającym przez filtr sprężonym powietrzu. Stosowanie filtrów umożliwia chronienie maszyn i narzędzi, a w efekcie zminimalizowanie kosztów serwisowych. W znacznym stopniu przyczyniają się one do podniesienia wydajności pracy. Dowiedz się, czym charakteryzują się te elementy!

Znaczenie filtrów sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest używane w wielu instalacjach. Wiąże się to z koniecznością jego odpowiedniego przygotowywania oraz obróbki poprzez osuszanie, odolejenie i eliminację zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że tylko suche i czyste powietrze zagwarantuje właściwe funkcjonowanie oraz żywotność urządzeń pneumatycznych. Zabrudzone powietrze w takich układach skutkuje szybszą eksploatacją mechaniczną elementów oraz podzespołów. Uszkodzenia powierzchni przyczynia się do zmniejszenia efektywności działania komponentów i całych maszyn.

Instalacja sprężonego powietrza jest wyposażana w odpowiednie filtry, które eliminują przede wszystkim:

  • wodę, która ma postać pary wodnej zawartej w powietrzu atmosferycznym,
  • cząstki stałe, które znajdują się w układach pneumatycznych urządzeń,
  • olej powstający z oparów i będący skutkiem pojawienia się pozostałości w zasysanym powietrzu.

Rodzaje filtrów sprężonego powietrza

Filtry sprężonego powietrza występują na rynku w wielu różnych typach i modelach. Jak wskazują specjaliści firmy Sul-Tech, mają one różną wielkość, budowę i funkcje. Wśród najpopularniejszych można wyodrębnić:

  • filtry powietrza wstępne – stanowią pierwszą barierę dla zanieczyszczeń. Zapobiegają ich przedostaniu się do instalacji. Cechują różnymi parametrami przesyłu i temperaturą pracy,
  • filtry powietrza dokładne – zapewniają wysoki poziom filtracji, w ich przypadku skuteczność wynosi nawet 99,99%,
  • filtry powietrza wysokociśnieniowe – pracują w instalacjach przy ciśnieniu do 40 barów. Zapewniają filtrację na wysokim poziomie,
  • filtry powietrza liniowe – zapewniają pracę przy maksymalnym ciśnieniu pracy 18 barów i temperaturze wynoszącej nawet 80°C,
  • filtry powietrza ze stali szlachetnej – cechują się niezwykle precyzyjnym uszczelnieniem i wysoką jakością. Maksymalna wartość ciśnienia w ich przypadku może wynieść nawet 30 barów.

W wielu instalacjach pneumatycznych stosowane są zestawy filtrów, które zapobiegają ich zapchaniu się i uszkodzeniu. Ich dobór uzależniony jest od wielkości przyłącza, rodzaju spustu oraz wymaganej precyzji filtracji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas