Artykuł sponsorowany Obróbki blacharskie na dachu skośnym

Obróbki blacharskie na dachu skośnym

Nie ulega żadnej wątpliwości, że dach jest najważniejszym elementem każdego domu. Nie tylko ze względu na funkcje techniczne, ale również ze względu na estetykę. Wszystkim inwestorom zależy na tym, aby dach prezentował się pięknie i stanowił wizytówkę budynku. Choć najwięcej uwagi poświęca się pokryciu dachowemu, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile elementów decyduje o jego wyglądzie. Warto tu wspomnieć o obróbkach blacharskich.

Czym są obróbki blacharskie?

Ogólnie rzecz ujmując, obróbki blacharskie to odpowiednio dogięte odcinki blachy. W szczególności przez dekarzy starszej daty, nazywane są również opierzeniami. Ich rola przy budowie dachu jest bardzo ważna i często niedoceniana. W jakich konkretnie miejscach obróbki znajdują swoje specjalne zastosowanie? Przede wszystkim przy linii okapu, czyli przy rynnach. Tutaj niezwykle istotną obróbką jest pas nadrynnowy, którego zadaniem jest wyprowadzenie skropliny z połaci dachu bezpośrednio do systemu rynnowego. W przypadku dachów deskowanych, na których warstwą wstępnego krycia jest papa, stosuje się również pasy podrynnowe, nazywane pasami okapowymi. Jeżeli już mowa o obróbkach funkcjonalnych, nie można również nie wspomnieć o wiatrownicach, czyli obróbkach montowanych na szczytach dachu.

Wykorzystuje się je najczęściej w przypadkach, kiedy zasadniczym pokryciem jest blachodachówka. Choć zdarzają się przypadki wykończenia szczytów blachą nawet wtedy, gdy na dachu leży dachówka. Aby mieć pewność, że obróbki zostaną wykonane z troską o najmniejszy nawet detal, warto zlecić ich wykonanie najbardziej renomowanym fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Trymex, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie obróbek z blachy. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbkach blacharskich?

Obróbki blacharskie – materiał

Do stworzenia obróbek blacharskich najczęściej stosuje się stal powlekaną. Dlaczego? Otóż dlatego, że jest to materiał występujący w wielu kolorach z palety RAL, co znacznie ułatwia jego dopasowanie do ogólnej kolorystki dachu. Stal powlekana charakteryzuje się również doskonałą wytrzymałością, jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne i środowiskowe.

To również materiał, który cechuje doskonały stosunek ceny do jakości. Istnieje również możliwość wykonania obróbek z blachy aluminiowej, która choć jest oczywiście droższa, to jest również kompletnie niepodatna na korozję. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania obróbek z metali półszlachetnych takich jak miedź lub tytan-cynk. Szczególnie przydaje się to podczas renowacji dachów na budynkach, które objęte są dozorem konserwatora zabytków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas