Materiał Partnera
Jak odzyskać pieniądze, przekazując odpady firmowe w odpowiednie ręce

Jak odzyskać pieniądze, przekazując odpady firmowe w odpowiednie ręce

Firmy produkują wiele różnych odpadów, z których spora część może nadawać się do ponownego wykorzystania. Typem takich odpadów są odpady produkcyjne, zużyty sprzęt elektryczny i makulatura. Doradzamy jak odzyskać pieniądze poprzez przekazanie firmowych odpadów we właściwe ręce.

Jak zarobić na odpadach

Obecnie obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek właściwego gospodarowania odpadami. Wielu z nich jednak stara się ominąć te regulacje, ponieważ nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielkie znaczenie ma segregacja śmieci. Szczególnie, że na odpadach produkowanych w firmie można zarobić.

-Jednym z cenniejszych produktów, które można wykorzystać nawet jako pełnowartościowy, są odpady produkcyjne. Najczęściej sprzedaje się drewno oraz odpady spożywcze. Natomiast odpadki z drewna często przetwarza się z wykorzystaniem metody zwanej brykietowaniem, co przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści, takich jak przestrzeń wolną od odpadów, recykling na miejscu oraz zagospodarowanie niszy rynkowej wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę MENESIAK.

Brykietowanie to formowanie rozdrobnionych, luźnych materiałów w zbite bryły. Do tego przetwórstwa wykorzystać można każdy rodzaj drewna. Efektem brykietowania jest brykiet z biomasy, będący kalorycznym i wydajnym paliwem, które można wykorzystać np. w kotłowni z automatycznym podajnikiem paliwa. Ponadto, popiół z brykietu może służyć jako nawóz. Sprzedając to, co powstaje w efekcie brykietowania, firma może zapewnić sobie pewien zastrzyk gotówki.

Recykling opakowań

Jedną z największych części segmentu recyklingu jest ponowne wykorzystywanie różnego rodzaju opakowań. Tego typu odpady są łatwe do ponownego wykorzystania, a metody ich gromadzenia stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej ludzi zbiera makulaturę, butelki i inne opakowania szklane, puszki raz butelki plastikowe, aby później oddać je w odpowiednie ręce. Taką praktykę warto też stosować w swoim przedsiębiorstwie, ponieważ może to być opłacalne – zapotrzebowanie na te surowce jest dość duże, a przede wszystkim stałe. Odpady szklane można sprzedać hutom szkła, a plastik fabrykom opakowań z tworzyw sztucznych.

Na rynku znaleźć można wiele firm pośredniczących w dostarczaniu odpadów do zakładów produkcyjnych, które są zainteresowane ich skupywaniem, dlatego ich sprzedaż jest wyjątkowo prosta i szybka.

Komu elektronikę?

Równie istotnym zagadnieniem jest utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego. Zgodnie z prawem nie można wyrzucać starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do śmieci i konieczne jest ich właściwe utylizowanie, które jest procesem dość złożonym i wymagającym od firm większych inwestycji i lepiej przygotowanej kadry. Niestety, na odpadach tego typu trudno zarobić, gdyż jego rozbiór na części pierwsze jest dość kosztowny. Z drugiej strony, zużyty sprzęt można sprzedać jako używany (jeśli nie działa można sprzedać jako uszkodzony). 

Podziel się