Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o spawaniu tworzyw sztucznych?

Co warto wiedzieć o spawaniu tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne, nazywane potocznie plastikami, wykorzystywane są w niemal wszystkich gałęziach gospodarki. Jedną z branż najsilniej wykorzystujących materiały polimerowe jest motoryzacja, która pochłania około 7% wszystkich wytwarzanych tworzyw sztucznych.

Z tworzyw polimerowych wykonywane są przede wszystkim te elementy karoserii samochodowej, które narażone są na potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Sięgnięcie po plastik w ich produkcji jest dobrze uzasadnione, ponieważ są lżejsze, równie bezpieczne co metale, ale także zdecydowanie łatwiej i taniej możemy je naprawić – wyjaśnia ekspert z firmy Herz Polska. Techniką umożliwiającą naprawę uszkodzonych elementów tworzywowych jest właśnie spawanie.

Czym jest spawanie tworzyw sztucznych

Choć spawanie kojarzy się zwykle z łączeniem elementów metalowych, współcześnie dysponujemy również bardzo podobną technologią spawania plastików. W procesie tym wykorzystuje się termoplastyczne właściwości tworzyw sztucznych. Polimer podgrzany do odpowiedniej temperatury staje się miękki i plastyczny, a zatem można go dowolnie formować.

Najważniejszym warunkiem skutecznie przeprowadzonego spawania jest wykorzystanie odpowiedniego spoiwa, czyli takiego, które połączy się z naprawianym elementem. Oznacza to, że drut spawalniczy powinien być wykonany z takiego samego tworzywa, jak spawany przedmiot. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że połącznie będzie wykazywało taką samą rozszerzalność cieplną i wytrzymałość, jak spawane tworzywo, a co za tym idzie – spoina będzie trwała.

O czym trzeba pamiętać podczas spawania plastików

Przystępując do spawania tworzyw sztucznych, należy koniecznie przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, musimy dobrze określić rodzaj polimeru, ponieważ każdy z nich ma inną temperaturę spawania. Postępowanie zgodne z wymogami danej odmiany polimeru jest jedyną gwarancją uzyskana równiej, niewidocznej później spoiny.

Istotne jest również odpowiednie przycięcie drutu spawalniczego przed rozpoczęciem pracy oraz zachowanie właściwego docisku i tempa spawania, a sam proces obróbki pęknięcia powinno uprzedzić odpowiednie przygotowanie powierzchni spawanego przedmiotu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas