Artykuł sponsorowany Przedsiębiorstwo Kallos – profesjonalna obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych

Przedsiębiorstwo Kallos – profesjonalna obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych

Chociaż dla wielu z nas frezowanie kojarzy się z obróbką metali i drewna, skrawaniu poddawane są również rozmaite tworzywa sztuczne. Dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają z nich detale na potrzeby wielu branż, chociażby przemysłu motoryzacyjnego, elektronicznego czy medycznego. Materiałom można nadać niemalże dowolny kształt, o czym najlepiej przekonamy się, korzystając z usług specjalistów od obróbki CNC, takich jak firma Kallos Marcina Antczaka.

Wszechstronna obróbka

Tworzywa sztuczne stanowią niezwykle rozległą grupę materiałów składających się głównie z polimerów, a także modyfikatorów. Podobnie jak metal czy drewno można poddać je frezowaniu, dzięki któremu nadawane są surowcom nawet najbardziej skomplikowane formy. Warto nadmienić, iż sterowane numerycznie urządzenia CNC nie tylko wycinają z płaszczyzn rowki bądź otwory, ale też wykonują trudne powierzchnie wklęsłe, skośne oraz wypukłe. Wykorzystując narzędzia skrawające usuwające naddatek materiału, otrzymujemy produkty o wysokiej powtarzalności i precyzji, co ma ogromne znaczenie dla ich optymalnego wykorzystania. Co więcej, zwykle nie wymagają one dalszej dodatkowej obróbki, w tym wygładzania.

Istota skrawania tworzyw sztucznych

Mimo licznych zalet tworzyw sztucznych, w tym odporności na substancje chemiczne czy korzystnej relacji ciężaru do wytrzymałości, przy ich obróbce trafia się na pewne ograniczenia. Jako że słabą sobie radzą z wysoki temperaturami, zawsze należy dostosować prędkość obrotową narzędzi do właściwości surowca. Pozwoli to uniknąć nadmiernego rozgrzania tworzywa, które skutkuje zmianą jego wymiarów. Oprócz parametrów obrotów, specjaliści muszą też dopasować same frezy, uwzględniając liczbę ich ostrzy i powierzchnię styku z obrabianym materiałem. Wszystko to przez zróżnicowaną strukturę, a także wytrzymałość surowców. Jak podkreśla przedstawiciel przedsiębiorstwa Kallos Marcina Antaczka z siedzibą w Inowrocławiu:

Frezowanie tworzyw sztucznych pod wieloma względami różni się od obróbki skrawaniem metali. W trakcie procesu powstaje bowiem dużo większa ilość wiórów, co stwarza konieczność zaopatrzenia zakładu w skuteczny system odsysania. Odmienność dotyczy także stosowania niższej prędkości obrotowej frezów oraz ich liczby ich ostrzy. Jako że przedmiot obróbki stanowić może polietylen, teflon, poliamid bądź guma, przygotowując maszyny zawsze trzeba ustawić inne parametry skrawania. Jeśli bowiem nie uwzględnimy zróżnicowanych właściwości materiałów, w tym ich twardości i gęstości,  te ulegną deformacji bądź pęknięciom.

Etapy obróbki tworzyw sztucznych

Frezowanie jako bardzo oszczędna metoda obróbki wymaga odpowiednich przygotowań. Pierwszym etapem jest precyzyjne projektowanie z wykorzystaniem techniki CAD. Detale tworzone w formie wirtualnego modelu w dalszej kolejności są konwertowane do postaci pliku CAM, który tworzy zrozumiałe dla oprogramowania maszyny komendy. Frezarki CNC tym samym wykonują czynności odtwarzające wersję cyfrową pożądanego wyrobu.

Jeśli zależy nam na czasie, z usług frezowania tworzyw sztucznych najlepiej skorzystać w firmie Marcina Antczaka dysponującej nowoczesnym parkiem maszynowym. Przedsiębiorstwo, mając na celu satysfakcję klienta, dostarcza detale w najkrótszym możliwie terminie, oferując wysoką jakość po rozsądnej cenie. Doświadczeni pracownicy zakładu chętnie służą pomocą zarówno przy przygotowaniu plików projektowych, jak i doborze odpowiednich surowców. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z profilem działalności tego podmiotu, gdyż oprócz frezowania tworzyw sztucznych, świadczy on usługi z zakresu cięcia wodą, a ponadto produkuje materiały uszczelniające oraz szklane konstrukcje, w tym zadaszenia i balustrady.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas