Artykuł sponsorowany Wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku

Wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku

Prawo związane z wycinką drzew doczekało się w ostatnich latach kilku istotnych zmian. Ostatnia z nich weszła w życie 17 lipca 2017 roku, ale mimo tego wiele osób noszących się z zamiarem wycinki drzew nie wie, jak wyglądają obecnie kwestie formalne, które się z tym wiążą. Wszystko ze względu na szum medialny – wiele mówiło się o zniesieniu obowiązku posiadania zezwolenia na wycinkę, jednak nie do wszystkich dotarła informacja o kolejnej aktualizacji przepisów.

Zaostrzenie przepisów dotyczących wycinki drzew

Wycinka drzew stała się kilka lat temu tematem bardzo medialnym – wszystko ze względu na zmiany dotyczące prawa, które się z nią wiąże. Przez jakiś czas liczba formalności, którą musieliśmy załatwić, by wyciąć drzewa na własnej działce, była bardzo mała.

Zmiany w prawie spotkały się jednak z dużym protestem i po około roku przepisy związane z wycinką zostały ponownie zaktualizowane. Obowiązują od 17 lipca 2018 roku i nie zapowiada się, by w 2019 uległy kolejnej zmianie.

Oczywiście nic nie zmienia faktu, że przed przystąpieniem do wycinki warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która działa w tej branży – taką jak firma Trzask‐Pol. Tego typu placówki to pierwsze źródło wiedzy na wypadek kolejnych zmian w prawie.

Wycinka drzew – zgłaszać czy nie?

Nowelizacja przepisów zawartych w ustawie o ochronie przepisów zaostrzyła prawo związane z wycinką drzew. Od ponad półtora roku konieczne jest zgłaszanie zamiaru wycinki do urzędu gminy. Dotyczy to jednak wyłącznie drzew, które na wysokości stu trzydziestu centymetrów mają obwód powyżej stu centymetrów.

Do grupy spełniających te założenia drzew należą między innymi wierzba, topola czy robinia akacjowa. Nie można też bez zgłoszenia wyciąć drzew szlachetnych o obwodzie wynoszącym powyżej pięćdziesiąt centymetrów. Mniejsze drzewa możemy wycinać bez zgłaszania tego zamiaru do urzędu.

Po zgłoszeniu zamiaru wycinki do urzędu gminy, nasze dokumenty zostaną rozpatrzone w ciągu dwóch tygodni. Drzewo zostanie sprawdzone – chodzi przede wszystkim o to, by nie wycinać okazów chronionych oraz takich, które mają cechy pozwalające określić je pomnikami przyrody.

Ponadto, nowelizacja wprowadziła jeszcze jeden element – jeżeli w okresie pięciu lat od dokonania powyżej opisanych oględzin przez urzędnika wystąpimy o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, która będzie realizowana na działce, na której rosły usunięte wcześniej drzewa, będziemy musieli uiścić opłatę za ich wycinkę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas