Materiał Partnera Zakup domu na rynku wtórnym

Zakup domu na rynku wtórnym

Zakup domu na rynku wtórnym nie jest łatwą sprawą - należy zadbać bowiem nie tylko o status prawny budynku, ale też sprawdzić, czy nie ma on ukrytych wad technicznych, których naprawa w przyszłości pochłonęłaby ogromne środku. Na szczęście wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby zakup domu na rynku wtórnym nie był niczym strasznym. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Dom na rynku wtórnym - przez agencję nieruchomości czy od osoby prywatnej?

Kupno domu na rynku wtórnym wiąże się z postawieniem sobie pytania - czy mam czas i siły szukać ofert od osób prywatnych, czy lepiej w tej kwestii zdać się na ofertę biura nieruchomości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania, ale ze względu na wygodę, wiele osób stawia na współpracę z biurem nieruchomości. Wystarczy podać im swój budżet oraz założenia, a zajmą się wyszukiwaniem odpowiadających zapytaniu ofert. Co więcej, jeśli nie śpieszy nam się, to współpraca z biurem nieruchomości może bardzo długo i przez cały jej okres możemy otrzymywać oferty, aż do znalezienia tej idealnej!

Zakup poprzez biuro nieruchomości ma także inną zaletę - zajmują się oni wszystkimi formalnościami, często współpracują z notariuszami i są w stanie zaoferować atrakcyjne terminy na podpisanie umowy. Przygotowują listę potrzebnej z naszej strony dokumentacji, w razie potrzeby pomagają także uzyskać stosowane pisma - to duże ułatwienie dla osób, które chcą zdać się na specjalistów.

Dom z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania domu? Jak podkreśla specjalista biura nieruchomości Lumaria, właściciel nie powinien robić problemów z dokładnym pokazaniem całej nieruchomości, powinien także udostępnić dokumentację budynku do wglądu.

Ważnym aspektem jest stan wizualny, zwracaj uwagę na takie elementy, jak:

 • pęknięcia
 • rysy
 • wilgoć
 • grzyby
 • drenaże i system odprowadzania wody
 • stan dachu
 • stan podpiwniczenia.

Pęknięcia ścian wewnętrznych i zewnętrznych mogą powstawać z różnych przyczyn, czasami jest to efekt nierównomiernego osiadania budynku, na przykład na terenie podmokłym, lub objaw uszkodzenia fundamentów. Nie wszystko da się zobaczyć bez przeprowadzenia specjalistycznych badań czy odkrywki, ale jeśli ściany domu mają dużo pęknięć, to z pewnością powinno nas to zaalarmować. Koniecznie dopytaj o to, czy wokół domu był przeprowadzany drenaż albo jak wygląda system odprowadzania wody do kratek odpływowych. Jeśli nie ma ich lub są zatkane, to istnieje ryzyko tego, że woda dostaje się pod budynek.

Wilgoć oraz grzyby zazwyczaj pojawiają się wewnątrz budynku, w rogach ścian, zwykle występują nisko przy podłodze, albo pod sufitem. Wybrzuszenia tynków, ciemniejsze lub jaśniejsze plamy czy zapach wilgoci powinny zaniepokoić. Niepokojące mogą być też ślady niedawnego malowania - wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z wilgocią i grzybami, więc po prostu regularnie zamalowują ściany, ukrywając tylko problem. Zwróć także uwagę na to, jak wygląda stolarka okienna - grzyby i pleśń często umieszczają się w drewnianych ramach okien lub wokół nich.

Przy sprawdzaniu stanu dachu, sprawdź:

 • szczelność pokrywy dachowej
 • wygląd więźby dachowej
 • stan rynien i rur spustowych
 • czy nie widać śladów często kontaktu z wodą na ścianach
 • czy więźba dachowa nie jest spróchniała, zapleśniała lub czy nie zaatakowały jej korniki
 • czy nie pojawiają się przecieki.

Przy okazji warto sprawdzić stan kominów i ciągów wentylacyjnych.

Pojawienie się problemów w obrębie konstrukcji budynku nie sprawia automatycznie, że nie nadaje się on do użytku. Przy obecnej technologii przemodelowanie budynku nie stanowi żadnego problemu, warto jednak wiedzieć, na czym się stoi!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas