Artykuł sponsorowany Wynajem krótko czy długoterminowy – jak lepiej inwestować w nieruchomości?

Wynajem krótko czy długoterminowy – jak lepiej inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejsze. Wiele osób, które dysponują sporą sumą pieniędzy, decyduje się na zakupienie lokalu mieszkalnego w celu oddania go w najem. Jest to zwykle bardzo korzystna opcja, jednak wiąże się ona z koniecznością dysponowania odpowiednią wiedzą. Który sposób wynajmu jest lepszy – długo czy krótkoterminowy?

Charakterystyka wynajmu krótko i długoterminowego

Najem długoterminowy jest bezpieczniejszy zarówno dla właściciela mieszkania, jak i najemcy. Generuje on także mniej kosztów, dlatego okazuje się znacznie tańszy. Mowa tu głównie o sprzątaniu i przygotowywaniu lokalu dla nowego mieszkańca. Gdy poprzedni lokator korzystał z mieszkania przez rok, taki proces należy przeprowadzić tylko raz na 12 miesięcy. Inaczej jest w sytuacji, gdy najemcy zmieniają się co kilka dni lub tygodni, co ma miejsce w przypadku wynajmu krótkoterminowego.

Najem krótkoterminowy jest stosowany głównie z myślą o turystach, którzy odwiedzają dane miasto jedynie na kilka dni. Wówczas najbardziej liczy się lokalizacja. Najlepiej, by mieszkanie znajdowało się w centrum lub w bliskiej odległości od dworca bądź innego węzła komunikacyjnego. Cena za dzień takiego wynajmu nieruchomości jest znacznie wyższa niż w przypadku opcji długoterminowej, jednak wiąże się z ciągłym zaangażowaniem właściciela mieszkania.

Która forma wynajmu jest lepsza?

Wybór konkretnej formy wynajmu zależy od takich parametrów, jak:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • ilość czasu właściciela i jego miejsce zamieszkania,
  • budżet przeznaczony na umeblowanie lokalu,
  • własne cele i preferencje.

W przypadku najmu krótkoterminowego właściciel musi przebywać w tym samym mieście lub jego bliskich okolicach. Konieczne jest bowiem przekazywanie kluczy, organizowanie sprzątania i załatwianie wielu innych formalności związanych z mieszkaniem. Coraz więcej osób decyduje się na meldunek bezkontaktowy za pośrednictwem kodu dostępu przekazanego w wiadomości, jednak pomimo tego, właściciel powinien odwiedzać lokal regularnie.


– Lokal przeznaczony pod najem krótkoterminowy może być mniejszy. Często w takich mieszkaniach nie tworzy się kuchni, dlatego ich wyposażenie jest znacznie tańsze niż w przypadku najmu długoterminowego

 – tłumaczy specjalista z firmy Arkada-8 Nieruchomości.


Najem długoterminowy daje mniejsze przychody, ale jest znacznie bezpieczniejszą i wygodniejszą opcją. Często właściciel mieszkania nie musi pojawiać się w nieruchomości ani razu w czasie obowiązywania umowy, co jest idealną opcją dla osób, które mieszkają w innym mieście.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas