Materiał Partnera Kupno mieszkania, o czym warto pamiętać?

Kupno mieszkania, o czym warto pamiętać?

Poszukiwanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Potrzeba sporo czasu i cierpliwości na to, by wyszukać takie, które spełni twoje oczekiwania. Zwykle określamy pułap ceny, którą jesteśmy w stanie zapłacić, lokalizację  i wielkość mieszkania. Jeśli nie masz doświadczenia i jest to twoje pierwsze mieszkanie, to przemyśl czy nie warto umówić się na spotkanie z profesjonalnym agentem nieruchomości.

Jakie biuro nieruchomości wybrać?

Potrzebujesz wsparcia, dlatego korzystaj tylko i wyłącznie z usług firm, które mają wieloletnie doświadczenie i zdobyły zaufanie dotychczasowych klientów.  Możesz sprawdzić, czy dane biuro działa zgodnie z przepisami prawa, czyli czy posiada odpowiednie licencje do wykonywania zawodu. Taka firma powinna mieć stronę internetową, na której zamieszcza dane niezbędne do weryfikacji. Skontaktuj się i umów na spotkanie w biurze. W trakcie rozmowy opowiedz, gdzie chcesz mieszkać, na którym piętrze, na czym tobie najbardziej zależy np. duży balkon, przestronna łazienka, dwustronne mieszkanie, czy może bliskie sąsiedztwo parku lub placu zabaw. Agent nieruchomości po zapoznaniu się z twoimi potrzebami mieszkaniowymi przygotuje dla ciebie indywidualną ofertę spełniającą twoje oczekiwania. Profesjonalna agencja nieruchomości to taka, która kompleksowo podchodzi do potrzeb klienta. Agreguje nie tylko oferty, ale i specjalistów takich jak licencjonowani agenci, radcy prawni, rzeczoznawca wyceny nieruchomości, specjaliści z zakresu budownictwa, instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz doradcy finansowi, informuje pani Agnieszka Kwiatkowska z agencji Twój Dom nieruchomości, firmy zajmującej się sprzedażą mieszkań i domów w okolicach Białegostoku.

Oferta mieszkania, na co patrzeć?

Agent zawsze towarzyszy ci w trakcie oglądania mieszkania, odpowiada na twoje pytania dotyczące stanu prawnego i technicznego. Zwróć uwagę na stan ścian, podłóg, szczelność okien. Zobacz czy okna i drzwi prawidłowo działają i czy nie ma nieszczelności. Oceń łazienkę, przede wszystkim czy nie czujesz i nie widzisz oznak grzyba. Czy coś trzeba będzie wymienić, naprawić i wyremontować? Może to być podstawą do negocjowania ceny zakupu. Zwróć uwagę na stan klatki schodowej i sąsiedztwo. Ważne jest otoczenie budynku. Czy jest przestronny parking? Przecież nie chcesz codziennie tracić 30 minut na poszukiwanie miejsca, w którym pozostawisz swoje auto. Jeśli mieszkanie ma powyżej 15 lat, warto skonsultować jego stan z fachowcem, który pomoże w sprawdzeniu np. stanu instalacji elektrycznej. Podobnie, jeśli masz w planach przesunięcie lub usunięcie ścianki działowej. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, to agent nieruchomości przekaże dokumenty do notariusza oraz umówi z doradcą finansowym w celu uzyskania oferty kredytowej.

Opracowanie:

Twój dom nieruchomości - Agnieszka Kwiatkowska

Białystok , Piękna 5 lok. 21 , (II piętro wejście od ul. Legionowej)

Podziel się