Materiał Partnera Wykańczanie domów pod klucz

Wykańczanie domów pod klucz

O dużej popularności inwestycji zwanej budową domu pod klucz świadczy to, że coraz więcej powstaje firm budowlanych, które taką usługę oferują. Czy jednak na pewno kompleksowa budowa domu to inwestycja lepsza od tradycyjnej budowy stanu deweloperskiego, z późniejszym wykończeniem pod klucz przez inną firmę? Opinie na ten temat są różne, ale jedno jest pewne, będąc specjalistą od wszystkiego, tak naprawdę nie znamy się zbyt dobrze na niczym.

Czego należy oczekiwać od firmy wykończeniowej?

Na rynku funkcjonują firmy, które oferują wyłącznie usługę wykańczania mieszkań i domów jednorodzinnych. Jest to dość specyficzna usługa budowlana, która niewiele ma wspólnego z murowaniem, czy wylewaniem żelbetu. Prace wykończeniowe wymagają precyzji i cierpliwości, a także lepszych umiejętności porozumienia się z inwestorem czy projektantem wnętrz, gdyż to na tym właśnie etapie inwestor najczęściej zagląda na budowę, sprawdzając postęp prac i zgłaszając uwagi. Węższa specjalizacja daje firmie Kasp – Bud i innym firmom oferującym usługi wykończeniowe tę przewagę nad firmami ogólnobudowlanymi, że mają one lepsze rozeznanie rynku materiałów wykończeniowych oraz większe doświadczenie w pracy z tymi materiałami.

Co obejmują prace wykończeniowe?

Prace przy wykańczaniu domów jednorodzinnych obejmują cały szereg zagadnień począwszy od montażu okien, montażu drzwi, przez kładzenie posadzek z różnych materiałów, malowanie ścian i sufitów, kładzenie glazury i terakoty, montaż urządzeń sanitarnych i armatury, montaż urządzeń elektrycznych, aż po montaż sufitów podwieszanych, czy adaptacje poddaszy. Wykańczanie poddaszy najczęściej obejmuje montaż suchej zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, na odpowiednich stelażach, a następnie otynkowanie ich i pomalowanie. Ściany do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienki, czy kuchnie stawia się ze specjalnie impregnowanych płyt przeznaczonych do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Są one także bardziej wytrzymałe, więc możliwe jest położenie na nich glazury tak, jak na zwykłych ścianach murowanych. Prace wykończeniowe przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym obejmują także często wykończenie go na zewnątrz, czyli wykonanie wszelkich prac elewacyjnych, takich jak malowanie elewacji, wykonanie obróbki blacharskiej okien, czasem wykonanie balustrad balkonów, tarasów i schodów, a jeśli jest potrzeba także murowanie w niewielkim zakresie. Na ścianach zewnętrznych często stosowane jest malowanie strukturalne.

Jak widać oczekiwania wobec firm zajmujących się robotami wykończeniowymi są dość specyficzne i prace te wymagają zastosowania odpowiednich technologii. Zdobywanie doświadczenia tak w pracach ogólnobudowlanych, jak i wykończeniowych trwa latami i przy obecnym zaawansowaniu technik budowlanych specjalizacja często jest po prostu koniecznością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas