Materiał Partnera Dlaczego warto wynająć posiadłość przy pomocy pośrednika?

Dlaczego warto wynająć posiadłość przy pomocy pośrednika?

Niewątpliwie – druga połowa lata i miesiące jesienne określane są jako szczyt sezonu, jeśli chodzi o poszukiwania lokum na wynajem. Szczególnie daje się to zauważyć w większych miastach Polski. Najem lokalu nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać – dlatego warto tę kwestię powierzyć doświadczonemu pośrednikowi nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z usług agenta?

Szczyt sezonu w najmie nieruchomości, o którym wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu dotyczy szczególnie studentów, którzy w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego intensywnie poszukują lokum, w którym będą mogli spokojnie mieszkać i uczyć się.

Z opcji wynajmu korzystają równie chętnie także znajomi, pary oraz rodziny z dziećmi. Poszukując mieszkania do wynajęcia najemcy kierują się trzema głównymi kryteriami.

Jak wyjaśnia specjalista z Agencji Nieruchomości „DOMENA” w Chorzowie: Najemcy, swoje poszukiwania opierają głównie o cenę najmu oraz opłat w postaci czynszu, oraz mediów. Nie bez znaczenia jest dla nich również lokalizacja mieszkania, jej bliskość do uczelni, szkół, przedszkoli oraz skomunikowanie danej nieruchomości z innymi obszarami miasta. Najemcy zwracają także uwagę na standard oraz warunki samego mieszkania – „w cenie” są nieruchomości nowocześnie urządzone, przytulne, czyste i schludne, czasem jednak klienci stawiają na klimat, energię i „duszę” danego lokum.

Część osób poszukujących mieszkania na wynajem nie chce korzystać z usług agenta nieruchomości, głównie ze względów finansowych – broker pobiera bowiem prowizję, zwykle w wysokości jednomiesięcznego „odstępnego”. Kwota ta nie jest jednak wysoka, zważając na korzyści związane z usługami profesjonalnego pośrednika. Korzystanie z usług biura nieruchomości gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, zapewniając nierzadko pomoc prawną. Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości wiąże się jednak ponadto z dodatkowymi korzyściami, o których w dalszej części artykułu.

Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z usług agenta nieruchomości?

  • Bezpieczeństwo

Spora część najemców niestety nie jest świadoma niebezpieczeństw na nich czyhających. Istnieje bowiem ryzyko, że mieszkanie może chcieć wynająć osoba, niebędąca kimś, za kogo się podaje. Dzięki współpracy z pośrednikiem zyskamy pewność, co do danej nieruchomości i jej właściciela – agent jest bowiem w stanie zweryfikować wynajmującego, choćby dlatego, że jego dane oraz informacje na temat nieruchomości ma w swojej bazie.

  • Oszczędność czasu

Decydując się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego pośrednika nieruchomości warto uprzednio ocenić swoje preferencje i upodobania odnośnie mieszkania. Na podstawie rzeczowego wywiadu pośrednik nieruchomości będzie w stanie wyselekcjonować dostępne ogłoszenia pod kątem upodobań klienta. Agent wie ponadto, w których serwisach ogłoszeniowych dostępne są najbardziej atrakcyjne oferty, a dzięki współpracy z innymi biurami nieruchomości ma dostęp do szerszej bazy ogłoszeń. Dzięki skorzystaniu z pomocy pośrednika z pewnością można zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić na poszukiwania interesującej oferty. Pośrednik zajmie się ponadto zaplanowaniem oraz umówieniem spotkania z wynajmującymi i ustali dogodny termin odpowiadający obydwu stronom.

  • Pomoc przy formalnościach

Agent nieruchomości zatrudniony w celu najmu mieszkania czy domu będzie pomocny w przygotowaniu wszelkich dokumentów. Jego pomoc będzie nieoceniona również w weryfikacji poprawności treści umowy, w trosce o interesy klienta.

Obecność pośrednika nieruchomości pozwoli również ustalić odpowiednie terminy, warunki umów i płatności oraz kwestie związane z wyprowadzką poprzednich najemców, oraz dalszym przekazaniem mieszkania. Korzystanie z usług agenta daje najemcy poczucie bezpieczeństwa transakcji – w przypadku niedopełnienia obowiązków biuro nieruchomości zobowiązane jest do pokrycia wszelkich strat związanych z ewentualnymi szkodami wynikającymi z zaniedbań, a zlecający mają prawną możliwość domagania się odszkodowania.

  • Pomoc w negocjacjach

Pośrednicy nieruchomości o wyjątkowych zdolnościach negocjacyjnych potrafią z powodzeniem wykorzystać swoje umiejętności negocjacyjne do wywalczenia jak najkorzystniejszej ceny dla najemcy.

Bez wątpienia, pomoc agencji nieruchomości jest nieoceniona zarówno w sprzedaży, jak i w najmie nieruchomości. Dzięki niej można być pewnym, że transakcja przebiega zgodnie z obowiązującym prawem, a towarzyszące jej procesy podlegają odpowiedniej weryfikacji i kontroli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas