Artykuł sponsorowany Szkolenia BHP wstępne i okresowe – czym się różnią?

Szkolenia BHP wstępne i okresowe – czym się różnią?

Każdy pracownik musi być zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na jego stanowisku. W tym celu organizuje się szkolenia BHP prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Szkolenia BHP dzielą się na wstępne i okresowe. Jakie są cele jednego i drugiego? Czym różnią się one od siebie? Kiedy się je przeprowadza i jakie treści obejmują? O tym poniżej.

Wstępne szkolenie BHP

Szkolenie wstępne BHP odbywa się po zatrudnieniu pracownika, jednak przed powierzeniem mu obowiązków. Pracodawca jest zobligowany do zorganizowania wstępnego szkolenia BHP na swój koszt. Osoba, która nie przejdzie takiego kursu i nie poświadczy uczestnictwa w nim, nie może zostać dopuszczona do wykonywania zadań służbowych.

Wstępne szkolenie BHP składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. W ramach tego pierwszego pracownik zapoznaje się z zagrożeniami obecnymi w otoczeniu oraz z metodami ich zapobiegania. Zagrożenia te nie muszą być związane bezpośrednio ze stanowiskiem danego zatrudnionego, mogą wynikać z ogólnej specyfiki pracy w określonym środowisku. Podczas instruktażu stanowiskowego osoba prowadząca szkolenie BHP skupia się na tym, jak utrzymać bezpieczeństwo podczas pracy na danym stanowisku, a także na tym, jak powinno być zorganizowane ergonomiczne stanowisko pracy.

Celem wstępnego szkolenia BHP jest zapoznanie pracownika z zagrożeniami obecnymi w jego miejscu pracy, a także z metodami zapobiegania wypadkom czy poniesieniu uszczerbku na zdrowiu w wyniku długotrwałego pełnienia obowiązków zawodowych. Pozwala to minimalizować liczbę wypadków przy pracy, co jest korzystne dla obu stron – pracownika i podmiotu zatrudniającego.

Szkolenie ogólne BHP można powierzyć wyspecjalizowanej firmie szkoleniowej. Jedną z nich jest Galileum.

Okresowe szkolenie BHP

Warto wiedzieć, że wstępne szkolenie BHP nie jest ważne bezterminowo. Ich ważność to – w zależności od stanowiska – 6 albo 12 miesięcy. Po tym czasie należy zorganizować okresowe szkolenie BHP. Kolejne okresowe szkolenia powinny odbywać się co kilka lat, o ile otoczenie i charakter pracy się nie zmienią. Jaki jest tego cel?

Szkolenia okresowe BHP pozwalają ugruntować posiadaną już wiedzę. Pracownik ma okazję przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zweryfikować to, na ile je realizuje, oraz dokonać korekt w tym zakresie.

Warto też pamiętać, że otoczenie pracownika nie jest niezmienne. Jeżeli np. osoba zatrudniona awansowała, wiążą się z tym nowe stanowisko i obowiązki, ale też nowe zagrożenia. Sam obiekt może ulegać modyfikacjom wpływającym na bezpieczeństwo, park maszynowy może zostać rozbudowany itd. To oznacza, że wiedza z zakresu BHP powinna być aktualizowana i dopasowywana do bieżącej sytuacji. Temu właśnie służą okresowe szkolenia BHP.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas