Artykuł sponsorowany Szkolenia załogi statku

Szkolenia załogi statku

Odpowiedzialność leżąca na barkach każdego kapitana jest ogromna. To odpowiedzialność za przewożonych ludzi, transportowany ładunek, ale i inne jednostki pływające, jakie można napotkać na trasie żeglugi. Wiedza teoretyczna jest potrzebna, aby zrozumieć funkcjonowanie statku i jego systemów, ale to praktyka daje prawdziwe poczucie pewności. To ludzkie decyzje są najważniejsze w przypadku zaistnienia trudnej sytuacji!

Zbyt mała ilość praktyki i ćwiczeń w kontrolowanych warunkach była jedną z przyczyn powstania ośrodka szkoleniowego pod patronatem Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska. Zajmujemy się szkoleniem załóg statku, zdając sobie sprawę z rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników żeglugi. Na akwenie odwzorowaliśmy warunki, z jakimi załoga statku musi się zmagać w kryzysowych sytuacjach. Oferujemy także badania w kierunku pracy na statku czy doradztwo w zakresie hydrodynamiki statku. Przeprowadzamy badania w zakresie właściwości manewrowych.

Zapotrzebowanie na szkolenia

Sterowanie okrętem lub statkiem to wymagająca praca, która zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest sama budowa jednostki pływającej, jej właściwości manewrowe. Nie bez znaczenia jest akwen wodny, na jakim przyjdzie nam pracować i warunki pogodowe, z jakimi będziemy się mierzyć. Nie można jednak zapominać o czynniku ludzkim, wiedzy i umiejętnościach kapitana i wszystkich pracowników na pokładzie, ich reakcji w sytuacji kryzysowej i umiejętności znalezienia szybkiego rozwiązania każdego zaistniałego problemu. Badania prowadzone przez Międzynarodową Organizację Morską często wskazują na człowieka, jako najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu elementów. Dlatego tak ważne jest, aby nieustannie ćwiczyć i poznawać procedury, techniki i metody radzenia sobie w różnych kryzysowych sytuacjach. Nasz ośrodek skupia się na szkoleniach, które odpowiedzą na najtrudniejsze pytania i pomogą poczuć się pewnie za sterami każdego statku! 

Forma szkolenia

Zazwyczaj pierwszy kontakt przyszłych kapitanów z tym, jak należy sterować statkiem, wiąże się z biernym obserwowaniem doświadczonych kolegów przy pracy. Można również wykorzystać symulatory, które dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, mogą przenieść nas nad morze czy ocean w każdej chwili. Jednak najlepiej poznaje się swoje umiejętności, ćwicząc w realnych warunkach. Stąd pomysł na przystosowanie akwenu wodnego do ćwiczeń podstawowych manewrów, trudnych i niebezpiecznych sytuacji w kontrolowanym środowisku. To również wykorzystanie realistycznie odwzorowanych modeli statków, co daje zupełnie inne efekty podczas ćwiczeń. To przede wszystkim autentyczne odczucia jak zachowalibyśmy się w prawdziwej sytuacji. Oraz wyczucie jak zachowuje się statek walcząc z prądami, przypływem lub silnym wiatrem. Tego nie da nam żaden nawet najbardziej wymyślny symulator! To też najlepszy sposób na ćwiczenie zarzucania kotwicy w różnych nawet trudnych warunkach. Reagując na bieżąco, osoba szkolona może korygować swoje decyzje i szybciej zrozumie zależności między pracą statku a naturą i człowiekiem!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas