Artykuł sponsorowany Różnice między przedszkolem publicznym i prywatnym

Różnice między przedszkolem publicznym i prywatnym

Osoby pracujące, które nie mają możliwości zajmowania się swoim dzieckiem w godzinach roboczych, muszą podjąć decyzję, do jakiego przedszkola je zapisać. Zgodnie z powszechnie panującym poglądem publiczne przedszkola nie gwarantują wielopłaszczyznowego rozwoju dziecka. Z kolei placówki prywatne, które zaspokajają wszystkie potrzeby małych podopiecznych, niekiedy kojarzą się rodzicom z wysokim czesnym. Jak w rzeczywistości wyglądają te różnice?

 

Kwestie finansowe

Największą różnicą między przedszkolem publicznym a prywatnym jest kwestia opłat. Jednostki publiczne są opłacane z budżetu gminu lub samorządu, natomiast prywatne utrzymują się ze środków osób fizycznych, firm, czy fundacji. Zasadniczo posłanie dziecka do przedszkola publicznego jest bezpłatne.

Pedagog z Niepublicznych Przedszkoli i Żłobków Promyk w Szczecinie dodaje: Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku przedszkoli publicznych państwo opłaca przeważnie okres pięciu godzin, podczas których dziecko przebywa w danej placówce, a dłuższy pobyt wiąże się z dodatkową opłatą. Prywatne przedszkola działają dłużej, do godzin popołudniowych, co jest szczególnie istotne dla pracujących rodziców, którzy w ten sposób mogą swobodnie odebrać pociechę po pracy.

Dodatkowo zapisanie dziecka do jednostki publicznej uszczupli portfel o koszt wyżywienia, ubezpieczenia dziecka czy o wysokość opłaty na komitet rodzicielski. Przedszkole prywatne pobiera czesne, w ramach którego gwarantowane są m.in. zajęcia dodatkowe dla maluchów.  Przykładowo w przedszkolach Promyk szczególny nacisk kładzie się na nauczanie języków obcych - dzieci codziennie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez lektora języka angielskiego, a nauczyciele realizują tam program powszechnej dwujęzyczności. Dodatkowo przedszkolaki mogą uczestniczyć w zajęciach z rytmiki czy gimnastyki, zajęciach wokalnych, tanecznych, nauce gry na instrumentach oraz w przeróżnych kołach zainteresowań. Oprócz tego przedszkola prywatne zapewniają również szeroko pojętą pomoc terapeutyczną, opiekę logopedyczną i psychologiczną. Pamiętajmy, że każda ponadprogramowa aktywność wpływa korzystnie na rozwój młodego człowieka.

 

Aspekty praktyczne

Dużą różnicą między przedszkolem publicznym a prywatnym jest liczebność grup. Liczniejsze grupy, obejmujące zwykle więcej niż 20 dzieci, są powszechnie spotykane w przedszkolach publicznych. Niepubliczne instytucje, takie jak wspomniane wcześniej szczecińskie przedszkola Promyk, zazwyczaj prowadzą mniejsze, bo kilkunastoosobowe grupy dodatkowo z podziałem na mniejsze podgrupy w przypadku zajęć edukacyjnych oraz terapeutycznych. Dzięki temu nauczyciele wychowania przedszkolnego mogą poświęcić więcej uwagi każdemu dziecku i wsłuchać się w jego indywidualne potrzeby.

Zaletą tzw. państwowych przedszkoli jest obecność stołówek i przygotowywanie domowych posiłków dla podopiecznych. Renomowane przedszkola niepubliczne również zapewniają dzieciom wyżywienie obejmujące smaczne, a przede wszystkim zdrowe dania. W przypadku przedszkola Promyk są to cztery posiłki dziennie.

Pragnąc posłać dziecko do przedszkola publicznego trzeba się liczyć z zasadami rekrutacji na podstawie miejsca zamieszkania. Pierwszeństwo mają dzieci mieszkające w pobliżu takiego przedszkola. W przypadku prywatnych placówek nie obowiązują takie zasady, co jest korzystne dla osób, które chcą zapisać dziecko do przedszkola bliżej miejsca pracy, a nie zamieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas