Artykuł sponsorowany Nie każdy bohater nosi pelerynę - kim jest ratownik medyczny?

Nie każdy bohater nosi pelerynę - kim jest ratownik medyczny?

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się każdego dnia. Zależnie od rodzaju zdarzenia osoby poszkodowane doznają większego lub mniejszego uszczerbku na zdrowiu. Wiele sytuacji jest na tyle poważnych, że czynnością niezbędną jest wezwanie pogotowia ratunkowego, którego przyjazd oraz specjalistyczne działanie może uratować ludzkie życie. Kim są ratownicy medyczni i jakie cechy reprezentują? Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się ratownik medyczny?

Zakres sytuacji, do których można wezwać pogotowie ratunkowe jest bardzo szeroki, dlatego ratownicy muszą być wszechstronni i gotowi na wszelkie ewentualności. W zawodzie ratownika medycznego niezbędne jest ciągłe doszkalanie się, gdyż medycyna stale się rozwija, a podejście do leczenia ulega zmianie, dlatego ratownicy są zmuszeni aktualizować swoją wiedzę poprzez wszelkiego rodzaju szkolenia. Firma Jura Rescue Team s.c., z siedzibą w Zawierciu, to profesjonalny zespół przeprowadzający kursy z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy przedmedycznej, opierając się o najnowsze sposoby postępowania oraz kładąc duży nacisk na umiejętności praktyczne. Zawód ratowników medycznych nie jest łatwy, ich zadaniem jest jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia, zebranie jak największej ilości informacji o wypadku oraz samej osobie poszkodowanej, podjęcie decyzji o działaniu i udzielenie pomocy. W sytuacjach, kiedy stan zdrowia pacjenta jest zły, zadaniem ratowników jest możliwie najskuteczniejsze ustabilizowanie go oraz sprawne przetransportowanie do szpitala, gdzie zostaną podjęte specjalistyczne działania.

Jakie cechy powinien mieć ratownik medyczny?

Zawód ratownika wiąże się z bezpośrednim kontaktem z osobami poszkodowanymi, często znajdującymi się w szoku, stresie lub w dużym cierpieniu, dlatego bardzo istotną cechą ratowników medycznych jest empatia i wyrozumiałość. Ważną umiejętnością jest także skuteczne porozumiewanie się z pacjentem, czyli komunikatywność, która pozwoli na zdobycie niezbędnych informacji od osoby, z którą kontakt jest utrudniony. Ratownicy medyczni muszą często udzielać pomocy w sytuacjach bardzo trudnych, np. poważnych wypadkach samochodowych, kiedy tylko od nich może zależeć życie drugiego człowieka. Takie zdarzenia zmuszają do posiadania dużej odporności psychicznej i umiejętności panowania nad silnym stresem. Pozwalają one ratownikom trzeźwo ocenić sytuację i rozpocząć możliwie najskuteczniejsze działanie. Bardzo ważną cechą jest także szybkie podejmowanie decyzji i umiejętność utrzymania niezachwianej koncentracji. Dodatkowo przydatne są także sprawność i tężyzna fizyczna, gdyż mogą one odegrać dużą rolę w niektórych przypadkach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas