Materiał Partnera Szkolenie z pierwszej pomocy. Dlaczego warto je odbyć?

Szkolenie z pierwszej pomocy. Dlaczego warto je odbyć?

Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś z bliskich osób nagle zaczyna się krztusić. Albo, że znajomy nagle dostaje ataku padaczki. Być może dziecko z Twojego otoczenia doznaje nagle urazu kończyny? Takie sytuacje są niebezpieczne i budzą strach. Ale przecież wielu tragedii da się uniknąć. Kluczem do sukcesu jest zachowanie zimnej krwi i odpowiednie umiejętności. Można je zdobyć na szkoleniu z pierwszej pomocy.


Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Szkolenie składa się z części wykładowej i warsztatowej. Znacznie bardziej angażująca jest ta druga, ponieważ wymaga już od uczestników konkretnych umiejętności. Kreowane są prawdopodobne scenariusze i symulacje.

Uczestnicy kursu korzystają z profesjonalnych pomocy dydaktycznych w postaci fantomów, treningowego AED, materiałów opatrunkowych prezentacji multimedialnych itd. Chodzi o to, by maksymalnie wczuć się w omawiane sytuacje i podejść do określonych przypadków w sposób jak najbardziej „serio”.

Praktyczne metody nauczania sprawdzają się najlepiej w przypadku kursów pierwszej pomocy. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób wyrabia się w kursantach pożądane nawyki i pozytywnie rozumiany „automatyzm”. W niebezpiecznej sytuacji szybkie i pewne działanie jest kluczowe dla potrzymania zdrowia i życia poszkodowanej osoby.

Warunkiem ukończenia kursu pierwszej pomocy jest uczestnictwo we wszystkich zajęciach oraz zaliczenie z wynikiem pozytywnym finalnego testu wiedzy.


Dlaczego jest to aż tak istotne?

Jak mówią eksperci z Polskiego Instytutu Ratownictwa Dziecięcego, każdej doby odnotowuje się 560 wyjazdów karetek do dzieci. To daje 23 wyjazdy co godzinę. Statystyki są więc miażdżące. Zatrzymanie krążenia, zachłyśnięcia, utrata przytomności i inne niebezpieczne scenariusze realizują się każdego dnia, a już zwłaszcza dotyczy to najmłodszych. Można temu zapobiegać.

To bardzo ważne, by każdy rodzic i opiekun był w stanie samodzielnie udzielić niezbędnej pomocy podopiecznemu. Także osoby, które zajmują się dziećmi zawodowo, powinny rozważyć udział w szkoleniu. Nie chodzi bowiem jedynie o podniesienie swoich kompetencji zawodowych (choć taka adnotacja w CV na pewno będzie mile widziana), ale przede wszystkim o życie i zdrowie maluchów.

Oczywiście kurs pierwszej pomocy dotyczy zarówno tematyki ratownictwa dziecięcego, jak i ogólnego. To niezwykle ważne, by każdy obywatel czuł się w obowiązku udzielić poszkodowanemu niezbędnego wsparcia przedmedycznego i wiedział, jak to zrobić.


Gdzie odbyć taki kurs?

Najbardziej renomowane ośrodki szkoleniowe z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy oferują zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Najlepiej udać się na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), prowadzony przez doświadczonych instruktorów. Jak rozpoznać dobre centrum szkoleniowe?

Nauczana treść powinna być zgodna z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Dobrze też, jeśli wykłady wzbogacone są o autentyczne przykłady z życia zawodowego instruktorów. Wówczas przyswojenie niezbędnych treści jest znacznie łatwiejsze, a przecież chodzi o to, by przekazywane informacje pozostały w głowach uczestników na całe życie.

Podziel się