Artykuł sponsorowany Jakie znaczenie dla rozwoju dzieci ma rytmika?

Jakie znaczenie dla rozwoju dzieci ma rytmika?

Niektórym rytmika kojarzy jedynie z dodatkowymi zajęciami dla dzieci, podczas których uczą się piosenek i prostych układów tanecznych. Jednak wbrew pozorom, jest to o wiele bardziej złożony proces aktywizujący dzieci na wielu płaszczyznach, a jednocześnie wpływający na ich prawidłowy rozwój. W jaki sposób? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje dotyczące rytmiki.

Rytmika, czyli co?

Mówiąc ogólnie, rytmikę można określić jako zabawy z muzyką, które służą nauce. Jednak zgodnie z poglądami jednego z twórców rytmiki jako metody kształcenia, jest to pewnego rodzaju wychowanie muzyczne będące wstępem do edukacji muzycznej doświadczanej przez całe życie. Tak więc rytmika to cały zestaw czynności takich jak śpiew, taniec, gra na instrumentach czy też improwizacja ruchowa mające na celu przede wszystkim zadbać o umuzykalnienie najmłodszych, a także zaspokoić ich potrzebę ruchu.

Co dziecko zyska dzięki rytmice?

Za fenomenem rytmiki, postrzeganej współcześnie jako wyjątkowa metoda pedagogiczna, stoi szereg zalet i korzyści, których pozytywne efekty odczują dzieci w każdym wieku. Dzięki temu, że wpływa na różne zmysły, w znacznym stopniu poprawia ogólny rozwój najmłodszych. Zajęcia z rytmiki wykształcają koordynację oraz świadomość ruchową, ale też poprawiają zdolności intelektualne takie jak koncentracja, spostrzegawczość, zapamiętywanie, kreatywność, twórczość, analiza oraz reakcja na różne zjawiska i co oczywiste poczucie rytmu czy też wrażliwość muzyczną. Bardzo ważnym aspektem jest również pozytywny wpływ na samopoczucie oraz niwelacja napięcia fizycznego. Rytmika stanowi także metodę pomocną w terapiach logopedycznych.

Zajęcia z rytmiki – zabawa i nauka

Rytmika to jak już zostało wspomniane powyżej forma zabawy z muzyką, która jednocześnie ma uczyć i rozwijać dzieci już od najmłodszych lat. W ramach takich zajęć wykonuje się ćwiczenia mające sprawdzić, czy też nauczyć poczucia tempa oraz wyrażanie wartości rytmicznych ruchem poprzez, chociażby marsze, przyspieszenia czy zwolnienia zgodne z muzyką. Oprócz tego dzieci uczą się piosenek, rymowanek i gry na instrumentach, jak również układów tanecznych. Istotna jest także improwizacja pozwalająca np. ruchem inscenizować opowieści. Bardzo ciekawą opcją są oferowane przez Firmę Edukacyjno-Artystyczną Mały Artysta zlokalizowaną w Gliwicach zajęcia sensoplastyki z elementami rytmiki. To połączenie dwóch bardzo efektywnych metod stymulacji zmysłów i rozwoju u dzieci, dzięki czemu przynoszą jeszcze więcej korzyści niż standardowa rytmika. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas