Materiał Partnera Co musisz wiedzieć o szkoleniu BHP?

Co musisz wiedzieć o szkoleniu BHP?

Aby możliwa była bezpieczna praca, to pracownicy wszystkich firm muszą przejść przez szkolenie BHP. To obowiązkowy krok, którego nie można pominąć. Kodeks pracy mówi, że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a ponadto możemy się z niego dowiedzieć, że pracownicy muszą znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które mogą nabyć podczas takiego szkolenia BHP.

Kto musi przejść szkolenie BHP?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że szkolenie BHP muszą przejść wszyscy pracownicy. Tym obowiązkiem objęci są również studenci, którzy odbywają praktyki studenckie, jak i uczniowie szkół zawodowych. Co ważne jednak, według prawa obowiązek odbycia takiego szkolenia dotyczy jedynie osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zatem ci pracodawcy, którzy zatrudniają na umowę o dzieło lub zlecenie, niekoniecznie muszą organizować szkolenie dla pracowników. Kiedy natomiast powinno odbyć się szkolenie BHP? Kodeks pracy jasno mówi, że zanim pracownik przystąpi do wykonywania swoich obowiązków, to najpierw musi przejść wspomniane już szkolenie, które najpóźniej może się odbyć w pierwszym dniu pracy. 

Jak powinno przebiegać dobrze przeprowadzone szkolenie BHP?

Bardzo wiele osób wciąż traktuje szkolenie BHP jako przykrą konieczność – zwłaszcza pracodawcy. To duży błąd, bowiem ma ono duże znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w pracy. Dlatego jego organizację pracodawcy powinni powierzać renomowanym firmom takim jak BHP-PPOŻ-ADR Piotr Olszewski, która już od wielu lat zajmuje się organizacją szkoleń BHP.

Szczególnie ważne jest to, aby zostało ono odpowiednio przygotowane. Wszelkie zagadnienia poruszane na szkoleniu powinny mieć ścisły związek z obowiązkami pracowników i rzeczywiście realnymi sytuacjami. Poza tym osoba prowadząca koniecznie musi przekazywać wiedzę w interesujący sposób, bowiem inaczej uczestnicy nic z niego nie wyniosą. 

Czego pracownicy dowiadują się podczas szkolenia? 

Szkoleniowcy poruszają wiele aspektów na szkoleniu BHP. Jednym z nich są prawa i obowiązki pracownika wobec pracodawcy. Uczestnicy zostają również poinformowani o przepisach BHP i przeciwpożarowych. Niemniej istotnym elementem jest przekazanie wiedzy dotyczącej tego, jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Pracownicy uczą się też, jakie zagrożenia i ryzyka czyhają na nich w czasie pracy, jak i dowiadują się, jaka czeka ich odpowiedzialność, gdy złamią przepisy. To zaledwie kilka kwestii, które są uwzględniane na szkoleniu BHP, lecz nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest ono niezbędne. 

Opracowanie:

Bhp-Ppoż-Adr Piotr Olszewski

Włocławek , Grunwaldzka 5

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas