Materiał Partnera Zbiornik LPG - legalizcja czy wymiana?

Zbiornik LPG - legalizcja czy wymiana?

Właściciele samochodów, które mają  instalację LPG w swoich samochodach, muszą pamiętać o tym, że w samochodach na gaz trzeba regularnie przeprowadzać homologację butli. Czy lepiej przeprowadzić legalizację butli czy ją wymienić na nową?

Legalizacja butli - raz na 10 lat

Aby butla samochodowa na LPG była dopuszczona do korzystania z niej w samochodzie osobowym, konieczne jest przeprowadzenie po dziesięciu latach ponowne jej zlegalizowanie. Homologacja butli gazowej jest konieczna także wtedy, kiedy sprowadzamy samochód na gaz z zagranicy.

Warto wiedzieć jednak o tym, że niekoniecznie każdy zakład, który zajmuje się montażem butli LPG, będzie mógł przeprowadzić homologację. Musi być to zakład, który posiada odpowiednie uprawnienia na badanie i ponowne wydanie homologalizacji dla zbiornika LPG

Warto także pamiętać o tym, że zbiornik nie może być legalizowany nieskończenie wiele razy - żywotność zbiorników LPG jest określana na 20 lat od ich daty produkcji. Ponowna legalizacja kosztuje, ponieważ zakład musi przeprowadzić szereg czynności, które potwierdzą, że zbiornik jest bezpieczny do dalszego użytkowania. Wielu właścicieli samochodów zastanawia się więc, czy warto przeprowadzać legalizację, czy lepiej po prostu wymienić zbiornik na nowy.

Legalizacja czy wymiana zbiornika LPG?

O to, które rozwiązanie jest lepsze dla właścicieli pojazdów, zapytaliśmy ekspertów z firmy Agrotrak, która specjalizuje się w legalizacji butli LPG w samochodach osobowych. Jak mówią nam - legalizacja kosztuje, ale jej cena jest przynajmniej o połowę niższa, niż zakup nowego zbiornika i jego montaż. Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy zbiornik po ponownej legalizacji będzie bezpieczny, ale jeśli wybierzesz zakład, który ma stosowne uprawnienia, to możesz spać spokojnie. Procedura legalizacji odbywa się w ściśle określonych warunkach, zbiornik jest wymontowywany z auta i dokładnie kontrolowany, przechodzi on takie same testy, jak nowy zbiornik przeznaczony do zamontowania w pojeździe. Wybierając legalizację, nie wybierasz więc gorszej jakości - po prostu omija Cię konieczność zakupu nowego zbiornika.

Wiele osób decyduje się na zamontowanie gazu w pojazdach, które mają już kilka lub kilkanaście lat. Po dziesięciu latach użytkowania auta, kiedy przychodzi moment na ponowną legalizację zbiornika LPG, często okazuje się też, że wymiana zbiornika, a tym samym poniesienie wyższych kosztów, nie opłaca się w przypadku konkretnego auta. Legalizacja sprawia, że można bezpiecznie korzystać z samochodu przez kolejnych dziesięć lat, bez konieczności ponoszenia większych kosztów.

Opracowanie:

Agrotrak

Kraków , Nowohucka 50

Podziel się