Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

Co warto wiedzieć na temat odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja to bardzo ważny element wyposażenia każdego samochodu, ponieważ zapewnia odpowiednie warunki podczas podróży w upale, a zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Niemniej jednak, posiada negatywne strony. Jedną z nich jest wilgoć, stanowiąca przyczynę rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii. Klimatyzacja wymaga regularnych przeglądów, gdyż czasami należy ją odgrzybić.

Kiedy należy wykonywać odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji jest procesem, który należy powtarzać co 12 miesięcy, zwłaszcza na początku wiosny. Jednym z ważniejszych elementów prowadzących do rozwoju grzybów jest wilgoć w powietrzu, nasilająca się jesienią i zimą. Nawet, jeśli kierowca wcześniej wykona przegląd klimatyzacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Symptomem, który powinien skłonić kierowcę do wykonania odgrzybiania klimatyzacji, jest obecność nieprzyjemnego zapachu podczas pracy wentylacji pojazdu. Zapach przypominający pleśń świadczy o tym, że w kanałach wentylacyjnych pojawiły się bogate kultury bakterii. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka.


Metody odgrzybiania klimatyzacji samochodowej

Wymienia się trzy metody odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Pierwsza określana jest mianem ultradźwiękowej. W tym przypadku wykorzystuje się specjalny rozpylacz pozwalający na wpuszczenie do kanałów wentylacyjnych substancji czynnej. Dzięki temu zabiegowi, krąży ona w układzie zamkniętym i przeprowadza dezynfekcję – wskazuje specjalista reprezentujący firmę Kirgas FHU, która zajmuje się montażem instalacji gazowej oraz odgrzybianiem klimatyzacji samochodowej. Do urządzenia można dodać środek zabijający nieprzyjemne zapachy. Inną metodą jest wykorzystanie ozonu, który posiada niezwykle silne właściwości odkażające. Najmniej skuteczne są preparaty w piance lub sprayu.

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej za pomocą ozonowania

Urządzenia przeznaczone do ozonowania nie wymagają stosowania żadnych preparatów chemicznych. Przy pomocy promieni UV, a także wysokiego napięcia, wytwarza się ozon. Po wprowadzeniu go do kanałów wentylacyjnych, dochodzi do zabicia wszelkich bakterii. Warto podkreślić, że działaniu ozonu poddawana jest nie tylko klimatyzacja, ale także cała tapicerka z podsufitką. Zastosowanie tego rozwiązania skutecznie usuwa zapach papierosów, sierści zwierząt, spalenizny czy stęchlizny. Dodatkowo pozbędzie się pleśni, roztoczy bądź grzybów z klimatyzacji. Wadą ozonowania jest to, że efekt utrzymuje się stosunkowo krótko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas