Artykuł sponsorowany Zasady bezpieczeństwa przy jeździe z przyczepą

Zasady bezpieczeństwa przy jeździe z przyczepą

Jazda z przyczepą nie należy do łatwych czynności. Potrzeba do tego specjalnych umiejętności i często odpowiednich uprawnień. Należy też bezwzględnie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji drogowych podczas jazdy z przyczepą. Zobacz, jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa.

Kontrola wszystkich elementów

Jazda z przyczepą wymaga więcej niż tylko umiejętności sprawnego poruszania się po drodze. Trzeba stale monitorować stan techniczny wszystkich elementów, które odpowiadają za bezpieczną jazdę.

Hak powinien być fabryczny, mieć nasmarowaną kulę i nałożoną specjalną osłonę, która zapobiega powstawaniu rdzy. Jeśli Twój model haka jest zdejmowany, po użyciu wytrzyj go czystą szmatką i schowaj w bezpiecznym miejscu w bagażniku, mając na uwadze, że przy kolejnym montażu trzeba posmarować kulę.

Bardzo ważne są też sprawny hamulec najazdowy i instalacja elektryczna. Opony w przyczepie muszą mieć optymalny poziom ciśnienia.

Nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której niesprawna przyczepa wyjeżdża na drogę. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego musi być ona zarejestrowana i mieć aktualny przegląd techniczny.

Odpowiednia prędkość

Nie zapominaj o ograniczeniach prędkości, które obowiązują na polskich drogach. Dopuszczalne prędkości maksymalne dla pojazdów z przyczepą samochodową wynoszą:

  • 30 km/h: w przypadku przyczep podłodziowych i pozostałych bez tablicy rejestracyjnej, które są niehamowane i nie mają resorów.
  • 40 km/h: w przypadku przyczep niehamowanych, których masa całkowita przekracza połowę masy własnej samochodu osobowego.
  • 80 km/h: w przypadku przyczep lekkich (o masie całkowitej maks. 750 kg) hamowanych lub niehamowanych oraz przyczep ciężkich.

Przekraczanie maksymalnych dopuszczalnych prędkości nie tylko narazi Cię na mandat, ale też zagrozi pozostałym uczestnikom ruchu. Poruszając się po jezdni, nie możesz więc nigdy zapominać o tym, że wieziesz za sobą dodatkowe obciążenie.

Jak poruszać się z przyczepą?

Jazda „na wprost” z reguły nie przysparza kierowcom trudności. Trzeba tylko mieć na uwadze to, by wykonywać płynne, mało gwałtowne ruchy. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Przyczepy BOLD:

Przy skręcaniu należy zachować szczególną ostrożność i w żadnym wypadku nie wykonywać tego manewru z dużą prędkością. Zakręty powinny być obierane szerzej niż zazwyczaj, tak aby nie „ciąć” szczytu.

Unikaj dużych prędkości w momentach zmian kierunku ruchu. Jest to ważne szczególnie na śliskiej nawierzchni. W innym przypadku przyczepa może gwałtownie przesunąć się na zewnętrzną stronę jezdni.

Jeśli ładunek w przyczepie został rozłożony ładunek i większa masa nie zostanie osadzona na osi, może dojść do wibrowania i delikatnego przechylania się na boki. W takim przypadku nie możesz hamować. Zamiast tego wskazane jest zdecydowane przyspieszenie.

Największym problemem dla kierowców bywa manewr cofania. Dobrze jest przećwiczyć tę czynność w praktyce, ale na zamkniętym terenie, na przykład na parkingu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas