Materiał Partnera Zalety montażu instalacji gazowych

Zalety montażu instalacji gazowych

Szacuje się, że ponad 3 milionów samochodów w Polsce jeździ na gaz. Ten utrzymujący się trend jest spowodowany potrzebą zmniejszenia kosztów eksploatacji przy cały czas wzrastających cenach benzyny czy diesla. Instalację gazową można założyć w wielu warsztatach samochodowych, które dodatkowo świadczą usługi instalacji gazu. Te same warsztaty będą wykonywać również przegląd instalacji i usuwać ewentualne usterki.

Jaki system instalacji LPG wybrać?

Instalacja gazowa w samochodach ma wielu zwolenników. Jednak w zależności od posiadanego modelu auta oraz rocznika należy wybrać odpowiednią instalację, która pozwoli na nieprzerwaną pracę. Na rynku dostępne jest aż 5 generacji instalacji LPG. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i zasadami działania. Instalacja gazowa I generacji to najstarszy i najprostszy system instalacji montowanych w samochodzie. Nie ma w niej elementów elektronicznych, przez co najlepiej sprawdza się w samochodach z zasilaniem gaźnikowym. Jest to rozwiązanie tanie, ale niestety mało precyzyjne i nieekonomiczne. Instalacja II generacji posiada moduł elektroniczny, ale nie poleca się jej do montażu w samochodach wyposażonych w nowoczesne silniki. Stosuje się ją w silnikach wyposażonych w jedno i wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem i sondą lambda. Najlepiej sprawdza się ona w autach produkowanych do 2000 roku. Najmniej popularną instalacją gazową jest instalacja III generacji. Najczęściej montowany typ instalacji gazowej to tak zwany gaz sekwencyjny IV generacji. Jest ona bezawaryjna, gwarantuje ciągłą pracę silnika, ale wymaga paliwa o najwyższej czystości.

Zalety instalacji gazowych

Samochody, które posiadają instalację gazową są na pewno mniej kosztowne w utrzymaniu. Szczególnie dotyczy to osób, które pokonuję wiele kilometrów w samochodzie. Spalanie, choć może nie jest różne od poziomu spalania benzyny to jednak koszty LPG są znacznie niższe. Dlatego im więcej kilometrów pokonujemy autem na gaz tym większa oszczędność. Ponadto instalacja gazowa daje możliwość alternatywnego zasilania pojazdu. W momencie, w którym skończy się benzyna możemy w szybkim czasie przełączyć się na gaz i kontynuować podróż bez obawy, że auto stanie gdzieś na drodze. Gaz zapewnia też bardziej płynną pracę silnika, co może się okazać ważne w mieście, gdzie często musimy ruszać i zatrzymywać się na przykład jadąc w korkach.

Opracowanie:

Podziel się