Artykuł sponsorowany Jakie są zalety i wady instalacji LPG w aucie?

Jakie są zalety i wady instalacji LPG w aucie?

LPG, czyli gaz płynny, to mieszanina propanu i butanu o licznych możliwościach zastosowania. Jednym z nich jest motoryzacja, a dokładnie zasilanie silników pojazdów osobowych. To dość powszechna praktyka, która wymaga zamontowania w aucie odpowiedniej instalacji. Jakie są zalety oraz wady takiej inwestycji? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy warto zakładać instalację LPG?

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę, z jakimi kosztami się to wiąże. Nie może być przy tym mowy o oszczędzaniu kosztem bezpieczeństwa, dlatego najlepsze rozwiązanie stanowi podniesienie wydajności auta. W ten sposób obniżymy wydatki, nie ryzykując utraty sprawności auta. Między innymi to zapewni nam instalacja LPG. Gaz płynny jest znacznie tańszy od benzyny, a do tego jego spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne tak jak ona. Należy przy tym zaznaczyć, że montaż instalacji nie oznacza rezygnacji z konwencjonalnego sposobu zasilania: gaz w dowolnym momencie bowiem przełączymy na benzynę. Ponadto LPG nie powoduje korozji stali.

Jak podkreślają specjaliści z branży motoryzacyjnej, między innymi z firmy Auto-Gaz we Wrocławiu, atuty LPG obejmują również komfort jazdy. Silnik samochodu pracuje płynnie, co pozwala znacząco zredukować hałas podczas jego pracy. To dość ważne dla kierowców, którzy często czy długo podróżują autem. W ich przypadku też inwestycja w instalację tego typu będzie najkorzystniejszym krokiem. Wspomniany brak wpływu na korozję oznacza, że podzespoły wolniej ulegają zużyciu, co służy również obniżeniu wydatków na naprawy samochodu.

Jakie są minusy samochodów na gaz?

Powinniśmy jednak mieć świadomość, że instalacja LPG nie jest rozwiązaniem idealnym. Ma wiele zalet, posiada też jednak pewne wady. Główna to cena montażu odpowiedniego układu w samochodzie. W zależności od modelu naszego auta oraz roku produkcji może ona wynosić od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Koszt ten zwraca się jednak po przejechaniu około dwudziestu tysięcy kilometrów. Założenie instalacji gazowej w aucie należy powierzyć doświadczonym specjalistom, by mieć gwarancję, że zostanie ono przeprowadzone prawidłowo. Pewien problem stanowią dodatkowe opłaty związane ze zgłoszeniem pojazdu do Wydziału Komunikacji, a także wyższe OC. Droższe niestety są również przeglądy.

Pamiętajmy ponadto o tym, że serwisowanie instalacji LPG powinno odbywać się regularnie, ze stosunkowo dużą częstotliwością. Zwraca się przy tym szczególną uwagę na układ zapłonowy oraz ssący. Podobnie z tankowaniem; LPG jest wydajniejsze, jednak pojemność butli gazowej wprowadza pewne ograniczenia, co stwarza konieczność częstych wizyt na stacji paliw czy w punkcie dystrybucji autogazu. Obecność zbiornika oznacza przy tym mniej miejsca w bagażniku, co też warto brać pod uwagę, planując montaż instalacji. Samochody zasilane LPG nie mogą również parkować na parkingach i w garażach podziemnych ze względu bezpieczeństwa.

Opracowanie:

Wojciech Wieczorek

Wrocław , Lutyńska 42

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas