Artykuł sponsorowany Wyważanie kół – na czym polega i kiedy je wykonać?

Wyważanie kół – na czym polega i kiedy je wykonać?

Każdy właściciel samochodu osobowego powinien dbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów. Wiele osób samodzielnie kontroluje stan techniczny auta, jednak bardzo często takie przeglądy ograniczają się jedynie do sprawdzenia poziomu płynów, działania hamulców, biegów lub świateł, zaś na dalszy plan odsuwają one kwestię wyważenia kół. Tymczasem niewyważone koła mogą doprowadzić do wielu kosztownych awarii oraz niebezpiecznych sytuacji na drodze. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy należy wykonać zabieg wyważania oraz na czym on polega.

Nieprawidłowe wyważenie kół polega na tym, że ciężary rozłożone są nierównomiernie na osi obrotu, wskutek czego znacznie pogarsza się komfort i płynność jazdy, szczególnie przy prędkościach powyżej 90 km/h. Skąd bierze się ten problem? Najczęściej jego przyczyną są wady fabryczne opon albo felg, ich nieprawidłowy montaż, a także zużycie lub zniszczenie.

Kiedy do wulkanizatora?

Jak podkreśla Marek Witkowski z Wulkanizacji Dąbrówka: zabieg wyważenia kół trzeba wykonywać nie tylko w trakcie ich wymiany na letnie czy zimowe, ale też zawsze, gdy dojdzie do kolizji albo kiedy opona wpadnie w dużą dziurę czy mocno uderzy w krawężnik. W wyniku takiego uderzenia może dojść do przesunięcia się środka ciężkości na osi obrotu, co negatywnie wpływa na jakość jazdy.

Wizyta u wulkanizatora jest też koniecznością, jeśli podczas poruszania się pojazdem odczuwalne są drgania o różnym stopniu natężenia, w tym wibracje kierownicy lub poszczególnych stref nadwozia. Warto też udać się do mechanika zawsze wtedy, gdy słychać jakiekolwiek niepokojące szumy w trakcie jazdy lub jeśli przebieg przekroczył 5 tysięcy kilometrów.

Wyważanie kół w serwisie

Obecnie w większości nowoczesnych serwisów samochodowych lub zakładów wulkanizacji koła są wyważane komputerowo, statycznie albo dynamicznie, z wykorzystaniem stacjonarnej wyważarki. Jest to precyzyjne urządzenie, dzięki któremu można określić, w którym miejscu dochodzi do anomalii w obrębie osi obrotu. Wyważanie statyczne umożliwia równomierne rozłożenie masy samej opony w stosunku do jej środka, zaś dynamiczne pozwala odzyskać równowagę w obrębie środków ciężkości zarówno opon, jak i kół.

Kolejnym krokiem podczas zabiegu wyważania kół jest dopasowanie stalowych lub aluminiowych ciężarków, których zadaniem jest wyrównanie masy tak, by środek ciężkości był w odpowiednim miejscu. Warto wiedzieć, że każde jego odchylenie może powodować szybsze zużycie bieżnika, amortyzatorów, hamulców oraz słabą przyczepność samochodu.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas