Artykuł sponsorowany Wynajem motocykla z OC sprawcy

Wynajem motocykla z OC sprawcy

Do niedawna korzystanie z możliwości wypożyczenia pojazdu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia było powodem wielkich sporów z ubezpieczycielami. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zapisów prawnych rozwiane zostały wszelkie wątpliwości. Sprawdźcie, kiedy możecie skorzystać z tej opcji wynajmu motocykla.

Zgodnie z prawem

Zasady wynajmowania motocykla zastępczego z OC sprawcy wypadku określone zostały w wydanej przez Sąd Najwyższy w 2011 roku uchwale w sprawie sygn. akt III CZP 05/11. Mówi ona m.in. o tym, że prawo do zwrotu kosztów za wynajęcie pojazdu zastępczego przysługuje poszkodowanemu w ramach likwidacji szkody.

-Jak mówi artykuł 361 Kodeksu Cywilnego, poszkodowany może skorzystać z pojazdu zastępczego, a Towarzystwo Ubezpieczeń sprawcy wypadku zobowiązane jest zwrócić koszt wynajmu za okres, w którym poszkodowany nie mógł korzystać z własnego pojazdu. Prawo to obejmuje nie tylko samochody, ale i motocykle – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę ABACUS  oferującą motocykle na wynajem.

Jak skorzystać

Aby poszkodowany w wypadku mógł skorzystać z usługi wynajmu motocykla z OC sprawcy, musi posiadać oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy, umowę najmu motocykla oraz umowę cesji uprawniającą do ubiegania się o zwrot kosztu wynajmu od Towarzystwa Ubezpieczeń.

Wynajem motocykla zastępczego z OC sprawcy wchodzi w zakres czynności związanych z likwidacją szkody z ubezpieczenia. Jej ideą jest ograniczenie negatywnych skutków wyrządzonej szkody względem poszkodowanego. Innymi słowy: są to wszelkie czynności mające na celu zmniejszenie skutków szkody tak, by były dla poszkodowanego jak najmniej odczuwalne. Powinien on móc normalnie funkcjonować i nie rezygnować z planów, które związał z użytkowaniem pojazdu, bez względu na to, czy służył mu do celów prywatnych, czy zawodowych.

Podsumowując, w przypadku ewentualnej kolizji, warto dociekać swoich praw i domagać się zwrotu pieniędzy za wynajem motocykla zastępczego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas