Materiał Partnera W jakiej sytuacji pomoc blacharza będzie niezbędna?

W jakiej sytuacji pomoc blacharza będzie niezbędna?

Wbrew pozorom karoseria samochodu to nie kawałek metalu pokryty lakierem – to zdecydowanie bardziej skomplikowany zespół idealnie dopasowanych elementów. Jej naprawa wymaga nie tylko lat doświadczenia, ale również specjalistycznego sprzętu, którego najprawdopodobniej nie posiadamy w swoim garażu. Choć część prac blacharskich można wykonać metodą chałupniczą, zdecydowana większość z nich będzie wymagała pomocy profesjonalistów.

W jakich przypadkach możemy naprawić karoserię, a w jakich wymienić element?

Zazwyczaj elementów karoserii się nie wymienia, ze względu na koszty. Proces jest drogi, więc większość osób decyduje się na naprawę już istniejącej blachy – o ile jest to możliwe. Są bowiem wypadki, które wymagają wymiany – na przykład, gdy uszkodzenie pojawi się w elemencie ze stali o podwyższonej wytrzymałości lub stopu metali lekkich. Spowodowane jest to najpowszechniej stosowanym procesem blacharskim – w większości przypadków naprawa uszkodzeń łączy się z podgrzewaniem blachy, aby ta nabrała właściwości plastycznych. Jeśli użyjemy tego sposobu na stali o podwyższonej wytrzymałości, straci ona niestety swoje właściwości, które nabyła w procesie produkcji.

Prostowanie karoserii

Zdecydowana większość zadań blacharza to jednak naprawa, a nie wymiana fragmentów. To, że specjalista jest w ogóle w stanie przywrócić karoserię do pierwotnego stanu, zawdzięczamy plastyce nadwozia. Uszkodzenie powstałe w trakcie kolizji jest w zasadzie bardzo podobne do odkształceń powstałych w wyniku zamierzonego formowania blachy. Jeśli zastosujemy odwrotną procedurę, możemy blachę wyprostować. W niektórych przypadkach - na przykład, gdy mamy do czynienia z niewielkimi wgnieceniami - wystarczy blachę jedynie lekko wypchnąć, co przy odrobinie umiejętności manualnych będziemy w stanie zrobić sami w garażu. Jeśli jednak kolizja była poważniejsza, będzie trzeba użyć większej siły i specjalistycznych przyrządów.

Jak wybrać dobrego fachowca?

Zanim jednak przejdziemy do napraw blacharskich, musimy wykonać diagnozę uszkodzeń. Bez tego zakład blacharski nie będzie w stanie wykonać dokładnie wszystkich zleconych zadań. Gdy już jednak zdecydujemy się zostawić nasze auto u blacharza, warto wybrać sprawdzonego fachowca, takiego jak Leszek Bach. Bogate doświadczenie w połączeniu z fachową wiedzą wyróżnia firmę na tle konkurencji, a specjalistyczny sprzęt pozwoli kompleksowo usunąć każdą napotkaną usterkę karoserii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas