Artykuł sponsorowany Jak dbać o lakier samochodowy?

Jak dbać o lakier samochodowy?

Lakier samochodowy musi podołać wielu niekorzystnym czynnikom zewnętrznym, które oddziałują na niego przez cały rok. Szczególnie trudny czas dla poszycia nadwozia występuje zimą, gdy styka się on z grudami soli czy piaskiem, którymi posypuje się ośnieżone drogi. Czy istnieją sprawdzone sposoby, ułatwiające nam dbanie o lakier samochodowy, a przez to utrzymanie go w nienagannym stanie? Odpowiedź jest twierdząca. 

Jakie czynniki negatywnie wpływają na lakier?

Okazuje się, że nie tylko okres zimowy stanowi dla karoserii samochodu poważną próbę. Na lakier negatywnie wpływają wszelkie opady, które ze względu na siłę uderzania, często doprowadzają do powstawania mikropęknięć. Niebezpieczne są także podmuchy wiatru, roznosząca zanieczyszczenia, które powodują zarysowania. Cierpią również samochody niegarażowane – ich lakier niszczeje bowiem pod wpływem promieniowania słonecznego UV, doprowadzającego do łuszczenia się i utraty połysku karoserii.

Jak dbać o lakier samochodowy?

Najbardziej oczywistym sposobem dbania o karoserię jest jej regularne mycie. Chodzi przede wszystkim o to, by systematycznie usuwać wszelkie, nawet niewielkie zanieczyszczenia. W tym celu najlepiej korzystać z myjni bezdotykowej, która w przeciwieństwie do tej automatycznej, nie doprowadza do dodatkowych uszkodzeń lakieru. Jak przyznaje Janusz Nowakowski, właściciel warsztatu blacharskiego AUTO-DENT JANEX, do usuwania uciążliwych zanieczyszczeń, np. tych w postaci grudek asfaltu, możemy użyć glinki, a jej naniesienie na plamę i późniejsze spłukanie wodą, zdecydowanie ułatwi nam radzenie sobie z tego typu zabrudzeniami. Po umyciu, samochód najlepiej pozostawić do wyschnięcia lub w przypadku opcji bardziej czasochłonnej, możemy osuszyć go dzięki ręcznikom z mikrofibry.

Polerowanie i woskowanie

Kluczem do zachowania estetycznego wyglądu lakieru samochodowego, jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Pierwszym krokiem jest polerowanie. W tym celu konieczny będzie odpowiedni środek, a także tzw. pad polerski. Cały proces wykonujemy delikatnymi kolistymi ruchami, gdyż zbyt mocne dociskanie narzędzia do karoserii doprowadzi do jej niszczenia. Istotne jest także woskowanie, które poprawia zabezpieczenie przed promieniami UV. Polecany jest w tym przypadku twardy wosk, również wcierany delikatnym przedmiotem.

Regularne dbanie o lakier samochodowy jest konieczne, aby zachować jego odpowiedni wygląd. Jeśli jednak już doszło do pojawienia się uszkodzeń, powinniśmy udać się do specjalistycznego warsztatu samochodowego zajmującego się wykonywaniem usług blacharskich i lakierniczych, gdzie fachowcy usuną nieestetyczne zarysowania i wgniecenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas