Artykuł sponsorowany W jaki sposób należy holować samochód?

W jaki sposób należy holować samochód?

Każdemu kierowcy podczas podróży samochodem może przytrafić się niespodziewana sytuacja. Niektóre z nich uniemożliwiają dalsze podróżowanie autem, a jedynym sposobem dotarcia do domu, warsztatu lub innego miejsca jest holowanie. Holowanie samochodów to jedna z głównych usług oferowanych przez pomoc drogową, aczkolwiek auto możemy holować z pomocą innego kierowcy. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego związanych z holowaniem.

Ogólne zasady holowania pojazdów oraz przepisy ruchu

Holowanie samochodu i to, jak powinniśmy postępować w takiej sytuacji, jest opisane w Kodeksie Drogowym. Ogólne zasady holowania informują nas o tym, że odpowiedzialność w trakcie holowania pojazdu zawsze spoczywa na osobie holującej inne auto. Ważne jest jednak też to, że w samochodzie holowanym musi siedzieć  osoba mająca prawo jazdy. Co więcej, zabronione jest holowanie więcej niż jednego pojazdu. To oznacza, że mając np. przyczepkę samochodową, nie możemy skorzystać z usług holowania. Holowanie pojazdu zabronione jest również na autostradzie. W tym przypadku prawo do wykonania tej czynności mają wyłącznie specjalne holowniki, aczkolwiek mogą to zrobić wyłącznie do najbliższego zjazdu z autostrady lub parkingu.

Holowanie auta wymaga też stosowania się do określonych zasad ruchu drogowego. Odnoszą się one przede wszystkim do prędkości poruszania się pojazdu holującego i holowanego. Poza terenem zabudowanym maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się samochody w trakcie holowania, wynosi 60 km/h, natomiast w terenie zabudowanym wynosi ona 30 km/h. Jak zaznacza pracownik Pomocy Drogowej M&M Patrol z Zabierzowa Bocheńskiego w województwie małopolskim, jadąc 80 km/h w terenie zabudowanym podczas holowania innego pojazdu, możemy stracić prawo jazdy, co wynika z obecnych przepisów poruszania się w terenie zabudowanych.

Techniczne zasady holowania pojazdów

Przepisy mówią też dokładnie o tym, jakie należy spełnić warunki techniczne w trakcie holowania auta. Dotyczą one zarówno pojazdu holującego, jak i holowanego. Przede wszystkim samochód holujący musi mieć włączone światła mijania i nie wolno używać świateł awaryjnych. Oprócz tego połączenie pojazdów musi być na tyle stabilne, że nie można go odczepić w trakcie jazdy. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy holowany jest motocykl.

Warto też zaznaczyć, że hol powinien być oznaczony w prawidłowy sposób. To samo dotyczy pojazdu holowanego. Oznacza się go trójkątem ostrzegawczym, który kładzie się po lewej stronie na zewnątrz pojazdu. Dodatkowo, jeżeli widoczność jest słaba, niezbędne jest włączenie świateł pozycyjnych. Przepisy określają także odległość między pojazdami. W przypadku połączenia sztywnego wynosi ona do 3 m, natomiast w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6 m. Warto także podkreślić, iż pojazd holowany musi mieć sprawny układ kierowniczy oraz hamulcowy. Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że sposób holowania wyklucza użycie wspomnianych mechanizmów. Wtedy nie muszą być one sprawne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas