Artykuł sponsorowany W jaki sposób lakieruje się karoserię samochodów?

W jaki sposób lakieruje się karoserię samochodów?

Lakier samochodowy stanowi zabezpieczenie karoserii przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr, deszcz, promieniowanie słoneczne, zabrudzenia i wiele innych. Z czasem jednak i on traci swoje właściwości, przez co gorzej chroni pojazd przed wspomnianymi zagrożeniami. Uszkodzenia lakieru są też jednym ze skutków zdarzeń drogowych, np. stłuczek. Wszelkie zarysowania, odpryski i inne ubytki lakieru nie tylko wyglądają źle, lecz również słabiej chronią karoserię. W takich momentach powinniśmy zdecydować się na lakierowanie auta.

O czym warto wiedzieć przed lakierowaniem pojazdu?

Lakierowanie samochodu nie jest procesem łatwym i szybkim do przeprowadzenia, nawet jeśli oddamy auto w ręce specjalistów od tego typu zadań. Lakierowanie trwa niekiedy kilka godzin, aczkolwiek może przeciągnąć się nawet do kilku dni. Wszystko zależy od wielkości i ilości lakierowanych elementów, wielkości i rodzaju uszkodzeń lakieru, a także czasu schnięcia nowego lakieru. By uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, które dopasowane są do konkretnych pojazdów. Przed rozpoczęciem procesu lakierowania należy wybrać kolor lakieru, podkład, szpachle oraz preparaty konserwujące. Lakierowanie samochodu wymaga także zastosowanie specjalnych urządzeń. Część z nich służy do usunięcia starej warstwy lakieru, a inne wykorzystuje się do nałożenia nowego lakieru.

Lakierowanie pojazdu – jak przebiega ten proces?

Lakierowanie samochodu to proces składający się z kilku etapów prac. W zależności od tego, czy lakierowane będzie całe auto, czy też poszczególne elementy, należy zdemontować konkretne części auta. Potem wskazane jest zabezpieczenie wyposażenia samochodu, aby uniknąć uszkodzenia np. foteli. Jak informuje specjalista od takich zadań z firmy Auto Wesoła-Mechanika Wulkanizacja Instalacje Lpg Blacharstwo Lakiernictwo z Warszawy, lakierowanie rozpoczyna się od ścierania starej warstwy lakieru. W tym celu używa się papieru ściernego.

Następnie powierzchnia, która będzie lakierowana, musi zostać wyczyszczona i odtłuszczona, tak, aby nie znajdowały się na niej żadne zanieczyszczenia. Kolejny krok to nałożenie podkładu. Jego celem jest wygładzenie powierzchni. Potem nanosi się lakier bazowy. Lakiernik aplikuje go nawet kilka razy, w zależności od koloru oraz rodzaju lakieru. Ostatni etap to nałożenie lakieru bezbarwnego. Po jego wyschnięciu karoseria powinna zostać wypolerowana. Niekiedy nanosi się także środki zabezpieczające lakier przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakich produktów używać podczas lakierowania auta?

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt lakierowania, ważne jest nie tylko to, by powierzyć samochód fachowemu lakiernikowi, lecz również to, by zastosować wysokiej jakości produkty. Oczywiście lepsze jakościowe lakiery i podkłady są droższe, aczkolwiek ich właściwości lepiej będą chroniły auto przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Musimy jednak pamiętać, że lakiery samochodowe dostępne na rynku nieco różnią się od fabrycznych, których używają producenci samochodów. Z tego względu, gdy lakierujemy jeden element karoserii, jego kolor może różnić się od pozostałych części.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas