Materiał Partnera Uszkodzona głowica – pierwsze objawy i pomoc warsztatu samochodowego

Uszkodzona głowica – pierwsze objawy i pomoc warsztatu samochodowego

Każdy samochód bez względu na ilość przejechanych kilometrów ma skłonności do mechanicznego psucia się. Czasami są to niewielkie uszkodzenia, niekiedy poważne awarie, które wpływają na funkcjonowanie pojazdu, zmniejszając jego wydajność. Uszkodzona głowica jest takim elementem budowy silnika, która potrafi przysporzyć kłopotów niemal każdemu mechanikowi. Dlatego jeżeli zaobserwowałeś pierwsze objawy nieprawidłowo funkcjonującego układu mechanicznego Twojego auta, czym prędzej udaj się do warsztatu samochodowego.

Pierwsze objawy uszkodzonej głowicy

Głowica to dla wielu mechaników, najbardziej skomplikowany elementem całego silnika, który nie jest łatwy do naprawy. To jeden z najważniejszych części silnika, który odpowiada za stworzenie odpowiednich warunków do spalania paliwa, ponieważ zamyka komory podczas pracy silnika. Co więcej, w skład głowicy wchodzą inne elementy budowy silnika takie jak: kanały chłodnicze, czujniki do pomiaru ciśnienia oleju oraz temperatury płynu chłodniczego itd. Do najważniejszych przyczyn a zarazem objawów wskazujących na uszkodzenie głowicy są:

  • spaliny zabarwione na kolor niebiesko-biały,
  • duże wahania obrotów,
  • niekontrolowane mieszanie się oleju z płynem chłodniczym,
  • nagły ubytek płynu chłodniczego,
  • drgania silnika podczas jazdy.

Jak podkreślają specjaliści z Warsztat Ślusarsko-Mechaniczny, bardzo częstym powodem awarii głowicy jest jej przegranie, które może być konsekwencją nieprawidłowo zainstalowanej uszczelki lub instalacji LPG. Powodem mogą być także pęknięcia komory wirowej, pęknięcia płaszcza wodnego, zerwanie napędu rozrządu czy zatarcie tłoków.

Naprawa głowicy – od czego zacząć?

Na szczęście tak poważne awarie w układzie mechanicznym można naprawić. Regeneracja głowicy oraz koszt takiej usługi zależy od stopnia uszkodzenia oraz innych części. Mechanicy pod uwagę biorą również materiał, z jakiego została wyprodukowana głowica. Zdarzają się sytuacje, w którym naprawa głowic żeliwnych jest po prostu nieopłacalna i przewyższa możliwości finansowe właściciela auta. Najczęściej dotyczy to starszych samochodów.

Serwis głowic – gdzie szukać pomocy?

Jak podpowiadają mechanicy, podczas naprawy głowicy wiele podzespołów jest dodatkowo narażonych na usterki. Dlatego definitywnie odradza się podejmowania samodzielnych prób naprawy silnika. Warunkiem dobrej pracy samochodu jest profilaktyczne odwiedzanie warsztatów samochodowych. Tylko takie postępowanie może zapobiec powstawaniu poważniejszych awarii, które nie zawsze są do przewidzenia. 

Opracowanie:

Warsztat Ślusarsko-Mechaniczny Marcin Szymkowiak

Baranowo , Wiosenna 39

  • tel. 602 735 378

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas