Materiał Partnera Twój pojazd ma problem ze sprzęgłem – skorzystaj z usług profesjonalnego zakładu mechanicznego.

Twój pojazd ma problem ze sprzęgłem – skorzystaj z usług profesjonalnego zakładu mechanicznego.

Prezentując sprawę w najprostszy sposób, sprzęgł to element układu napędowego, którego  zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego z wału napędowego do wału napędzanego. Koniecznie trzeba jednak zauważyć, że mechanizm działania sprzęgła bywa bardzo różnorodny. W zależności od typu pojazdu instaluje się inne sprzęgła o nieco odmiennej budowie i sposobie działania. W samochodach osobowych wykorzystuje się takie sprzęgło, które skutecznie przenosi moment obrotowy między silnikiem a skrzynią biegów.

Co zrobić w wypadku uszkodzenia sprzęgła?

Znajomość mechanizmu funkcjonowania sprzęgła jest przydatna, ażeby zawsze w porę wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Takie zakłady naprawcze jak Reges A. K. Andrzej Kędzierski  regenerują elementy mechaniczne, z których składa się sprzęgło. Zajmują się między innymi przywracaniem do stanu używalności tarcz. Gwarantują, że wykwalifikowani pracownicy traktują każde zlecenie indywidualnie, dbając o precyzję dokonywanych napraw i terminowe zakończenie prac. Zapewniają konkurencyjne ceny i szybką realizację zleceń. Sprzęgło to skomplikowany podzespół, konstruowany z wielu elementów. Tworzą go przede wszystkim:

  • tarcza sprzęgła,

  • docisk,

  •  łożysko.

Wymienione elementy tworzą główną część sprzęgła, jednak nie funkcjonowałyby one prawidłowo bez dodatkowych podzespołów takich, jak koło zamachowe, wał korbowy, wałek sprzęgłowy i  sprężyny. Cały układ pozwala nam prowadzić samochód delikatnie i łatwo.

Do czego potrzebujemy sprawnego sprzęgła?

Gdy silnik pracuje wszystkie elementy obracają się razem. Natomiast po wciśnięciu pedału sprzęgła następuje odciągnięcie docisku od tarczy – następuje rozłączenie wału korbowego silnika i wałka sprzęgłowego skrzyni biegów. Jest zatem możliwa zmiana przełożenia skrzyni biegów oraz wartości momentu obrotowego przenoszonego na koła pojazdu. Sprzęgła samochodowe wytrwają przebiegi w granicach 150-200 tys. km. Po tej ilości kilometrów mogą pojawiać się problemy. Pierwszą oznaką nieprawidłowej pracy sprzęgła, jest jego chwilowe „ślizganie się” w momentach największego obciążenia silnika. Sprzęgło może uszkodzić się również podczas gwałtownego przyspieszania czy zmiany biegów przy wysokich obrotach silnika, a także podczas długotrwałej jazdy na tzw. półsprzęgle, czyli z nogą trzymaną na przycisku sprzęgła. Do szybkiego zużycia okładzin ciernych sprzęgła przyczynia się też holowanie innego pojazdu, pokonywanie wysokich wzniesień i eksploatacja pojazdu przy nadmiernym przeciążeniu. Aby sprawdzić czy sprzęgło prawidłowo funkcjonuje, warto wykonać odpowiedni test. Ujawni on problem ze sprzęgłem i wtedy jak najszybciej musimy skorzystać z usług zakładu naprawczego, specjalizującego się w naprawie sprzęgieł. Tam na pewno uzyskamy fachowa pomoc.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas