Materiał Partnera Tajniki dobrze wykonanego chiptuningu

Tajniki dobrze wykonanego chiptuningu

Chiptuning to dobry sposób na zwiększenie mocy silnika bez jego nadwyrężania, ale uzyskanie pożądanego efektu w bezpieczny sposób jest niełatwe. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć odpowiedniego fachowca, który zna się na rzeczy. Dzięki temu bez problemu wyciśniemy z naszego samochodu wszystko, co możemy, uzyskując osiągi, które dotąd były dla nas niedostępne.

Na czym polega chiptuning?

Większość produkowanych współcześnie samochodów wyposażona jest w silnik z turbodoładowaniem. Tego typu jednostki zapewniają niskie spalanie, a przy tym spełniają normy czystości dotyczące spalin. Sprawia to, że silniki stają się mniejsze – zachodzi ich tak zwany downsizing – a samochody coraz cięższe. Wielu kierowców szuka sposobów na zwiększenie mocy auta, pragnąc osiągów wyższych niż standardowe.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest chiptuning. Polega on na zwiększeniu mocy doładowanego silnika dzięki modyfikacji jego elektroniki. Okazuje się bowiem, że wiele samochodów ma do dyspozycji duże pokłady mocy, które można względnie łatwo wyzwolić – czasem niestety kosztem wytrzymałości silnika.

Dzięki chiptuningowi możemy wpłynąć na wiele parametrów – na przykład ilość podawanego paliwa, ciśnienie doładowania, maksymalne obroty silnika, na które dopuszcza elektronika oraz kąt i czas wyprzedzania zapłonu lub wtrysku. W tego typu modyfikacjach specjalizuje się między innymi firma Autobios.

Zapytani o ograniczenie mocy silników producenci odpowiadają niezmiennie, że chodzi o ich zmniejszoną w przypadku lepszych osiągów wytrzymałość. Znawcy rynku wiedzą jednak, że dokładnie takie same jednostki są często montowane w autach o różnej mocy, a jedyną różnicą są ustawienia chipu.

Czym różni się dobrze wykonany chiptuning od partackiej roboty?

Wydawać by się mogło, że procedura chiptuningu jest łatwa, jednak prawdziwego fachowca od partacza odróżnia w tym przypadku to, że ten pierwszy sprawdzi aktualne zużycie komponentów i oceni stan techniczny auta, co pozwoli mu oszacować, czy chiptuning jest opłacalny i jak wpłynie na wytrzymałość samochodu oraz jego dalszą eksploatację. W dalszej kolejności parametry dynamiczne pracy silnika muszą koniecznie zostać zbadane na hamowni.

Miejsca proponujące tuning bez pomiaru najlepiej omijać szerokim łukiem. Osoby nieprawne w chiptuningu modyfikują ponadto elektronikę auta używając gotowców, ściągniętych z Sieci nastaw, które oczywiście nie sprawdzą się w przypadku każdego samochodu. Ta droga na skróty może być dla nas niebezpieczna.

Opracowanie:

Autobios Cezary Cieśla

Słubice , Płocka 25B

Podziel się