Artykuł sponsorowany Kilka czynników wpływających na jakość oleju napędowego

Kilka czynników wpływających na jakość oleju napędowego

Olej napędowym jest powszechnie stosowanym paliwem do zasilania pojazdów oraz urządzeń napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Podjeżdżając na stację paliw mamy do wyboru najczęściej dwa rodzaje oleju napędowego. Różnią się nieznacznie pod względem użyteczności, która wynika z zawartości środków uszlachetniających. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na jakość oleju napędowego.

Jakim paliwem jest olej napędowy?

Silniki diesla z racji swojej konstrukcji i sposobu działania wymagają paliwa o odpowiednich parametrach. Przystosowany dla nich olej napędowy jest produktem przemysłu naftowego i powstaje w procesie dystylacji ropy naftowej. Poszczególne jej frakcje rozdzielane są podczas wrzenia i następnie wykorzystywane do wytwarzania różnego typu paliw. Cięższe frakcja (benzyny należą do lżejszych frakcji) poddawane są różnym procesom i uszlachetnieniom, w wyniku których produkuje się oleje napędowe. Są one dostępne na stacjach paliw dzięki firmom, które dostarczają paliwa z rafinerii. Dobrym przykładem aktywnie działającego w tej branży dystrybutora jest hurtownia paliwa Orion, która zajmuje się sprzedażą benzyn i olejów napędowych dla klientów z Gdyni, Gdańska i Kartuz oraz całego województwa pomorskiego.

Co wpływa na jakość oleju napędowego?

Najważniejszym etapem, który wpływa na jakość oleju napędowego, jest jego rafinacja, która w najlepszych zakładach petrochemicznych odbywa się zgodnie ze ścisłymi wymaganiami technologicznymi. Na jakość tego typu paliwa wpływ ma także proces jego uszlachetniania. Dodatki do oleju napędowego zwiększają jego wydajności i trwałości. Wpływają na zwiększenie mocy silnika i poprawę zużycia paliwa. Uszlachetniacze zmniejszają także emisję do środowiska szkodliwych substancji, co w dobie dużej dbałości o ekologię ma fundamentalne znaczenie.

Liczba oktanowa i gęstość oleju napędowego mają znaczenie

Olej napędowy musi cechować się określoną liczbą oktanową, która umożliwia samozapłon paliwa i regularny przebieg procesu spalania. Wysoka liczb oktanowa wpływa na łatwość rozruchu zimnego silnika, kulturę jego pracy, a także na mniejszą emisję gazów spalinowych. Paliwo do silników diesla musi mieć odpowiednią gęstość, która pozwala na odpowiednie rozpylenie mieszanki paliwowo-powietrznej, co ma duże znaczenia dla jakości spalania w cylindrze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas