Artykuł sponsorowany Rejestracja samochodu zabytkowego - na czym polega i co daje?

Rejestracja samochodu zabytkowego - na czym polega i co daje?

Aby zarejestrować pojazd jako zabytkowy i uzyskać charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne, trzeba się trochę postarać, zdobyć kilka istotnych dokumentów oraz spełnić kilka istotnych wymogów. Jakie wymogi musi spełnić Twój samochód aby uzyskać status zabytkowego oraz jakie korzyści to daje, dowiesz się z naszego artykułu.

Wymogi dotyczące rejestracji samochodu jako zabytkowy

Jak tłumaczy nasz rozmówca z serwisu Rzepecki Auto Jabłonna niedaleko Warszawy, który specjalizuje się w renowacji samochodów zabytkowych i kolekcjonerskich: Żeby zarejestrować auto jako zabytkowe konieczne jest spełnienie kilku niezbędnych wymogów. Przede wszystkim auto to musi mieć co najmniej 25 lat. To jednak nie wszystko. Samochód musi bowiem także odznaczać się pewnymi unikalnymi cechami. Może być to pojazd rzadki, posiadający unikalne cechy konstrukcyjne, które sprawiają, że będzie on reprezentantem znaczącego etapu rozwoju motoryzacji. Innym kryterium przyznania statusu samochodu zabytkowego jest jego historia. Taki status może uzyskać samochód, który brał udział w ważnych wydarzeniach historycznych czy sportowych, lub jeździła nim znana osoba. Samochód ten może posiadać oryginalne wykonanie lub być po renowacji, jednak zgodnej z technologią z okresu jego produkcji. Pojazd w co najmniej 75 proc. musi być zbudowany z oryginalnych części. Ostateczną decyzję na temat przyznania statusu samochodu zabytkowego dokonuje konserwator zabytków, na wniosek rzeczoznawcy.

Jakich dokumentów będziemy potrzebowali

Podstawowym dokumentem jaki będziemy potrzebowali, aby ubiegać się o przyznanie samochodowi statusu zabytkowego jest dokument potwierdzający naszą własność. Bardzo często jest z tym problem, ponieważ w przypadku bardzo starych samochodów zdarza się, że przez lata wszystkie niezbędne dokumenty uległy zniszczeniu lub po prostu zaginęły. W takich wypadkach wystarczy jednak przedstawić rzeczoznawcy jakikolwiek dokument, który może poświadczać naszą własność. Może być to faktura VAT kupna pojazdu, może być to umowa kupna-sprzedaży lub wyrok sądu w sprawie spadkowej.

Jeżeli z kolei samochód został przez nas znaleziony, np. w starej stodole lub w lesie, możemy ubiegać się o przyznanie jego własności przez zasiedzenie. Taki status przyznaje się po trzech latach, jeżeli wykaże się przed sądem że dołożyło się wszelkich starań, aby odnaleźć poprzedniego właściciela.

Biała karta

Kolejnym dokumentem jaki musimy przedstawić jest tzw. biała karta, czyli karta ewidencyjna ruchomego zabytku techniki. Musi być ona sporządzona przez właściciela pojazdu lub posiadającego rekomendację Ministerstwa Kultury rzeczoznawcę samochodowego. Białą kartą jest dokładny opis historii marki i danego modelu samochodu, dokładnego opisu stanu technicznego pojazdu oraz określenie w jakim stopniu składa się on z oryginalnych części. Na podstawie tego dokumentu, konserwator zabytków dokonuje decyzji o wpisaniu naszego auta do ewidencji pojazdów zabytkowych.

Później musimy się jeszcze udać z odpowiednim wnioskiem do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. „Wniosek o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego” – bo taka jest pełna nazwa tego wniosku, składa się z 71 szczegółowych pozycji dotyczących stanu technicznego auta. Pomyślne przejście tego etapu pozwala uzyskać zaświadczenie o dopuszczeniu auta do ruchu drogowego.

Przywileje i obowiązki wynikające z posiadania samochodu zabytkowego

Przywilejem wynikającym z wpisania samochodu do ewidencji pojazdów zabytkowych jest brak konieczności pojawiania się na przeglądach technicznych. Oprócz tego otrzymujemy możliwość czasowego zwieszenia konieczności ubezpieczenia OC, jeżeli w danym okresie auto nie jest użytkowane.

Więcej jest jednak ograniczeń. Przede wszystkim posiadając samochód zabytkowy musimy się liczyć z tym, że bez zgody konserwatora zabytków nie będziemy mogli wymienić w aucie żadnego głównego podzespołu oraz zmienić koloru nadwozia. Nie można również używać takiego samochodu w celach zarobkowych oraz dokonać sprzedaży auta bez zgłoszenia tego faktu u konserwatora.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas