Artykuł sponsorowany Regulacje prawne dotyczące możliwości stawiania garaży metalowych

Regulacje prawne dotyczące możliwości stawiania garaży metalowych

Olbrzymia popularność, jaką cieszą się garaże blaszane wynika przede wszystkim z łatwości wznoszenia tego typu konstrukcji i stosunkowo niewielkiej ceny inwestycji. Dzięki nowelizacji prawa budowlanego z czerwca 2015 roku, wzniesienie blaszaka jest też znacznie łatwiejsze z formalnego punktu widzenia.

Do budowy blaszaka wystarczy zgłoszenie

Dzięki zmianom w prawie budowlanym wzniesienie blaszanego garażu na posesji nie wymaga posiadania specjalnych zezwoleń – mówi ekspert z firmy Kelmet. Wolnostojący garaż o powierzchni do 35 m2 możemy postawić na podstawie zgłoszenia w urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania. Musimy jednak pamiętać o tym, że ilość garaży na każde 500 m2 posesji nie może przekraczać 2.

Co sprawdzić przed rozpoczęciem budowy?

Zanim zabierzemy się do pracy, czy nawet planowania, musimy dowiedzieć się, czy obszar, na którym znajduje się działka, nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Informacje te uzyskamy w urzędzie gminy lub miasta. Na podstawie danych uzyskanych w urzędzie będziemy mogli stwierdzić jednoznacznie, czy dopuszczalna jest na niej jakakolwiek budowa. Plan zagospodarowania przestrzennego określa także wymagane parametry garażu, takie jak jego maksymalna wysokość oraz rodzaj i kąt spadku dachu.

Wymogi techniczne

Blaszak, tak jak każdy inny garaż, musi spełniać warunki techniczne opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Rozporządzenie określa minimalną wysokość w świetle konstrukcji na 2 m, wymiary wrót na szerokość nie mniejszą niż 2,3 m oraz wysokość 2 m i nakłada wymóg instalacji oświetlenia elektrycznego. Ponadto bardzo ważne jest zadbanie o właściwą wentylację; w przypadku najprostszej wentylacji naturalnej w garażach nieogrzewanych otwory wentylacyjne muszą mieć co najmniej 0,04 m2 na pojedyncze miejsce postojowe.

Korzystając z usługi profesjonalnych producentów garaży metalowych nie musimy jednak troszczyć się o detale natury technicznej. Najważniejszym zadaniem właściciela posesji jest zgłoszenie budowy w urzędzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas