Materiał Partnera Przygotowanie motocykla do sezonu

Przygotowanie motocykla do sezonu

Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego, należy odpowiednio przygotować go do jazdy. Sprawdzając stan techniczny motoru, motocyklista między innymi w ten sposób zapewnia sobie bezpieczeństwo na drodze. Należy bezwzględnie pamiętać o czynnościach związanych z przystosowaniem pojazdu do użytkowania po dłuższej przerwie. Wpływa to bowiem na jego sprawność i komfort jazdy. O czym zatem należy pamiętać przygotowując motocykl do sezonu?

Czyszczenie i kontrola płynów

Przed rozpoczęciem prac związanych z przygotowaniem motocykla do sezonu, najpierw trzeba go dokładnie umyć. Przejście do dalszych czynności możliwe jest po upewnieniu się, że filtr powietrza jest suchy. Przy okazji warto sprawdzić jego stan. Najlepiej papierowy wkład wymienić na nowy a filtr gąbkowy oczyścić i naoliwić. Trzeba również sprawdzić stan płynu chłodniczego – wymieniać go należy po co najmniej dwóch latach. W razie niewielkich ubytków możemy uzupełnić je wodą destylowaną, w przypadku większych strat – dolać ten sam rodzaj płynu. Motocykl to pojazd znacznie obciążony termicznie, dlatego świeży płyn chłodniczy pełni znaczącą rolę oddając ciepło i chroniąc układ chłodzenia przed zanieczyszczeniami i korozją.

Kontrola układów

Sprawnie działający motocykl podczas sezonu wymaga kontroli jego układów przed rozpoczęciem regularnej jazdy, a zwłaszcza układu smarowania, hamulcowego i przeniesienia napędu. Układ smarowania najczęściej tworzą trzy elementy: silnik, skrzynia biegów i układ sprzęgła. Istotna w tym przypadku jest wymiana olejów, koniecznie stosując te przeznaczone specjalnie do motocykli. Serwis układu hamulcowego zazwyczaj wymaga interwencji mechanika, który dobierze odpowiednią grubość klocków i sprawdzi stan tarcz. Konieczna będzie także wymiana płynu hamulcowego – nie rzadziej niż co dwa lata a najlepiej zrobić to w każdym roku przygotowania do sezonu. Układ przeniesienia napędów związany jest z łańcuchem. Należy skontrolować jego napięcie, czystość i nasmarowanie.

Zawieszenie, opony i elektryka

Podczas kontroli układu zawieszenia przygotowując motocykl do sezonu, należy zwrócić uwagę na konieczność okresowej wymiany oleju w amortyzatorach. Jak w większości przypadków trzeba wykonać to po dwóch latach, albo też po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Regulację układu zawieszenia najlepiej zlecić pracownikom serwisu motocyklowego. Na zakończenie prac przeglądowych związanych z sezonem motocyklowym należy sprawdzić stan opon i elektryki, w tym oświetlenia. Najważniejszy jest prawidłowy dobór opon do toru, bowiem do jazdy po piachu konieczne jest zamontowanie specjalnego ogumienia umożliwiającego jego wypychanie. Instalację elektryczną należy skontrolować, gdyż odpowiada ona za dobrą widoczność na drodze podczas jazdy.

Przygotowując motocykl do sezonu należy wykonać jego kompleksowy przegląd techniczny. Moto Serwis Mar-Kal to przedsiębiorstwo zajmujące się serwisem motocykli, zapewniając profesjonalną kontrolę pojazdu przed przystąpieniem do użytkowania w sezonie.

Podziel się