Materiał Partnera Przygotowanie aut do sprzedaży. Jak się zatroszczyć o każdy detal?

Przygotowanie aut do sprzedaży. Jak się zatroszczyć o każdy detal?

O atrakcyjności auta wystawianego na sprzedaż decyduje nie tylko jego stan techniczny, ale także aspekt estetyczny, dlatego niezmiernie ważne jest staranne przygotowanie samochodu. Jakie zabiegi warto wykonać? Czy pielęgnację auta można przeprowadzić samodzielnie, czy lepiej skorzystać z usług fachowców? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Przygotowanie auta do sprzedaży ma na celu podkreślenie i wydobycie wszelkich jego walorów. Należy zdać sobie sprawę, że potencjalni nabywcy zwracają uwagę na różne detale pojazdu, które mogą przekonać lub zniechęcić do podjęcia decyzji o zakupie.

Mycie i nabłyszczanie samochodu we własnym zakresie

O pewne elementy auta można zadbać samodzielnie. W niektórych przypadkach możliwe jest naprawienie ubytków lakieru. Aby tego dokonać, należy najpierw dokładnie umyć samochód, używając letniej wody i odpowiednio dobranego szamponu. Kurz i piasek najlepiej spłukać za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego. Do usuwania zabrudzeń przyda się z kolei szczotka z miękkiego, naturalnego włosia. Po umyciu karoserii trzeba pamiętać o jej dokładnym spłukaniu. Zaleca się także ściągnięcie wody za pomocą gumowej wycieraczki. Po wytarciu lakieru można przystąpić do nabłyszczania karoserii. W tym celu najczęściej stosuje się pastę lub mleczko. Lakier naciera się za pomocą flanelowej pieluchy.

Niektórzy właściciele samochodów decydują się także na samodzielną konserwację czarnych, gumowych i plastikowych elementów nadwozia. Czynność tę przeprowadza się za pomocą odpowiednich sprejów, wyprodukowanych na bazie silikonu oraz olejków. Trzeba spryskać wybrany element samochodu cienką warstwą preparatu, a następnie rozetrzeć ją niepylącą szmatką.

Przygotowanie auta do sprzedaży – profesjonalne usługi

Warto pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie możliwe samodzielne wykonanie niezbędnych prac. Jeśli dodatkowo zależy nam na precyzji i chcemy zaoszczędzić czas, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu samochodowego, świadczącego usługi w zakresie przygotowania aut do sprzedaży. W ramach tych usług przeprowadza się szereg czynności, w zależności od konkretnego pojazdu.

Lakierowanie

Przygotowanie auta do sprzedaży bardzo często obejmuje usuwanie uszkodzeń warstw lakieru, przy użyciu nowoczesnych technologii, które pozwalają na przeprowadzenie prac w krótkim czasie. Lakierowanie może być wykonywane za pomocą różnych metod. Na uwagę z pewnością zasługuje lakierowanie miejscowe (SPOT), umożliwiające skuteczne usunięcie rys z lakieru oraz otarć. Zabieg przeprowadzany jest bez ingerencji w nieuszkodzony lakier, co umożliwia zachowanie jak największej części tego oryginalnego.

Usunięcie wgnieceń

Poza rysami na karoserii bardzo często znajdujemy niewielkie wgniecenia. Jeśli nie doszło do uszkodzenia lakieru w miejscu wgniecenia, zalecamy bezinwazyjne i bez lakierowe ich usunięcie. Służą do tego nowoczesne technologie PDR, polegające na wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń. W praktyce nie do wykonania we własnym zakresie. Aby nie uszkodzić lakieru, zalecamy skorzystanie z naszych doświadczonych Techników.

Likwidacja drobnych uszkodzeń

Szyba czołowa. W niektórych przypadkach niezbędna okazuje się likwidacja odprysków, które są wynikiem uderzeń kamienia lub innych twardych przedmiotów. Naprawa stanowi alternatywę dla wymiany szyby i pozwala na przywrócenie pierwotnych parametrów – zarówno technicznych, jak i optycznych.

Pęknięcia i odkształcenia zderzaków. Mówimy tu o niewielkich uszkodzeniach tzw. parkingowych. Można je usunąć bez konieczności wymiany czy naprawy całoelementowej tych elementów. Nasze serwisy potrafią nawet uzupełnić ubytki tworzywa i przywrócić warstwę strukturalną elementów plastikowych nielakierowanych.

Duże znaczenie ma także wygląd felg. W serwisie można naprawić wszelkie uszkodzenia estetyczne felg lakierowanych – takie, jak rysy, otarcia oraz niewielkie ubytki.

Możliwa jest również likwidacja uszkodzeń elementów wnętrza pojazdu: takich jak tapicerka materiałowa, skórzana czy winylowa. Niewielkie pęknięcia, rysy czy ubytki nie będą już problemem przy sprzedaży auta.

Dokładne czyszczenie pojazdu

Przygotowując pojazd do sprzedaży, warto skorzystać z usług w zakresie detailingu – kompleksowej pielęgnacji samochodu, zarówno w części wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W ten sposób można precyzyjnie i sprawnie wyczyścić wszelkie elementy pojazdu – karoserię, wnętrze kabiny, bagażnik, przedział silnika.

Pracownik warsztatu blacharsko-lakierniczego S-Plus dodaje: Nasza usługa Auto jak nowe jak sama nazwa wskazuje ma na celu przywrócenie auta do stanu idealnej czystości. Detailing pozwala na dotarcie do trudnych dostępnych miejsc. Do czyszczenia auta wykorzystuje się dedykowany sprzęt i profesjonalne kosmetyki. Niektórzy klienci po takiej usłudze rezygnują z chęci sprzedaży, bo na nowo odkrywają zalety swojego sprawdzonego auta ;)

Zakres niezbędnych czynności przy przygotowaniu auta do sprzedaży zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest dany pojazd. Pracownicy serwisu z pewnością fachowo to ocenią, sprawnie przeprowadza niezbędne procedury, a w razie konieczności służyć będą poradą.

Podziel się