Artykuł sponsorowany Przyczyny i możliwe skutki awarii turbin samochodowych

Przyczyny i możliwe skutki awarii turbin samochodowych

Bezawaryjne działanie samochodu jest możliwe jedynie w przypadku sprawnej pracy całego jego mechanizmu, wszystkich części, podzespołów i układów. Każda usterka lub awaria czyni niemożliwym bezpieczne użytkowanie pojazdu. Co może się popsuć? Praktycznie wszystko. Co gorsza - im starsze auto, tym prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejś usterki logicznie wzrasta. Nawet odpowiednia troska o samochód i regularne przeglądy nie zawsze są w stanie zapobiec awarii. Te mogą objąć nawet takie elementy jak turbina samochodowa, która najczęściej cieszy się dużą trwałością i wytrzymałością. Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia i czym mogą skutkować?

- W dzisiejszych czasach niemalże każdy pojazd z silnikiem diesla oraz benzynowym jest wyposażony w turbosprężarkę. Podstawowym zadaniem tego elementu jest zwiększenie ilości powietrza doprowadzanego do cylindrów. Ten zabieg z kolei skutecznie zwiększa moc silnika. I chociaż to dość skomplikowane urządzenie, w dodatku narażone na pracę w trudnych warunkach, to dobrze eksploatowane rzadko ulega naturalnemu zużyciu - tłumaczy specjalista profesjonalnego serwisu turbin samochodowych Turbo Max.

Przyczyny usterek 

Powodów, dla których turbiny mogą ulec awarii, jest wiele. Może to być uszkodzenie elementów silnika, negatywnie oddziałujących na turbinę, zanieczyszczony olej lub ciało obce. Uszkodzenia spowodowane przez obcy materiał są wyraźnie widoczne na kołach turbiny oraz kompresora. Obecność zanieczyszczeń w układzie dolotowym oraz wydechowym to z kolei efekt niesprawnego funkcjonowania tych układów. Z drugiej strony - nieczystości mogą tam trafić wskutek nieumiejętnego montażu turbosprężarki. Piasek, ziemia i sól oraz wszelkiego rodzaju drobne zanieczyszczenia powietrza mogą doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia łopatek.

Problemy z turbosprężarką bardzo często są także spowodowane brudnym olejem. Jego oddziaływanie na turbinę powoduje głębokie rysy w łożyskach. Aby zapobiec tym uszkodzeniom, zarówno olej, jak i filtry powinna cechować wysoka jakość. Warto je wymieniać regularnie, również podczas każdej naprawy turbosprężarki. Dodatkowo wymieniając olej i filtry należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta samochodu. Za niszczenie turbosprężarki odpowiadają również przerwy w dostawie oleju. "Luki" następujące po sobie w powtarzających się krótkich okresach powodują wypolerowanie oraz wypalanie powierzchni łożysk. Przyczyną tych przerw może być wymiana oleju i jego filtra, wymiana turbosprężarki bez zalania jej olejem, długa przerwa w użytkowaniu samochodu, zanieczyszczenie lub niskie ciśnienie oleju oraz nieodpowiednie uruchomienie silnika po wymianie albo naprawie turbiny.

Do częstych przyczyn można również zaliczyć przegrzanie. To z kolei jest spowodowane nadmierną temperaturą spalin albo zbyt szybkim wyłączaniem silnika po pracy. Dlatego zaleca się pozostawienie silnika po pracy na czas min. 2, 3 minut na jałowym biegu. W tym czasie turbina ma szansę ostygnąć. Przejście turbosprężarki z korpusu wydechowego na korpus środkowy powoduje wypalanie oleju oraz korozję turbosprężarki. Uszkodzenia występują wtedy głównie na pierścieniu i rowkach wału oraz w łożysku turbiny. Zwęglony olej blokuje też odpływ oleju w korpusie środkowym. W konsekwencji nagromadzenie węgla powoduje zgięcia, a nawet pęknięcia części turbosprężarki.

Jak dbać o turbinę?

Turbosprężarka jest zaprojektowana w taki sposób, aby móc bezawaryjnie współpracować z silnikiem przez cały okres jego użytkowania. Warto dokonywać jej regularnych przeglądów, zwłaszcza że te nie należą do wyjątkowo skomplikowanych. Badanie składa się z kilku podstawowych czynności, czyli okresowych zmian oleju, kontroli jego ciśnienia, konserwacji systemu filtracji oleju oraz konserwacji systemu filtracji powietrza.

- Najlepiej i najbezpieczniej wszelkiego rodzaju przeglądy oraz ewentualne usterki i awarie zlecić profesjonalnym mechanikom, specjalizującym się m.in. w serwisie turbin. Tego typu pomoc może się okazać nieoceniona i zapewnić sprawne działanie turbiny przez wyjątkowo długi okres czasu - podsumowuje specjalista zakładu Turbo Max, zajmującego się diagnostyką i naprawą turbosprężarek. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas