Materiał Partnera Opony letnie, a zimowe - jaka jest różnica?

Opony letnie, a zimowe - jaka jest różnica?

Mieszkając w Polsce, czy też w innym kraju, gdzie pogoda jest różna w zależności od pory roku, na pewno zdajesz sobie sprawę, że niezbędne jest posiadanie dwóch kompletów opon. Dokładnie chodzi o opony letnie i zimowe. Oczywiście można spotkać też opony całoroczne, jednak nie są one najlepszą opcją. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega różnica między oponami oraz gdzie możesz je naprawiać!

Różnice między oponami letnimi i zimowymi - poznaj je wszystkie!

Jeżeli chodzi o opony zimowe to ich zadaniem jest utrzymanie optymalnej przyczepności na drodze, szczególnie na oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Jest to możliwe dzięki głębokiemu bieżnikowi, który składa się z wąskich rowków. Kolejną różnicą, jaka dotyczy opon jest materiał wykonania. Większość opon wykonana jest z masy kauczukowej. Masa zastosowana w oponach letnich jest znacznie twardsza i charakteryzuje się mniejszą ilością kauczuku naturalnego, co powoduje, że nie powinny być używane w czasie niskich temperatur (poniżej 7-5 stopni).

Z powyższego akapitu dowiedziałeś się, że w oponach zimowych bieżnik jest głębszy. Zatem możesz się domyślać, że w letnich oponach jest on znacznie płytszy i ma mniej rowków. Dzięki temu tego rodzaju opony lepiej sprawdzają się w wysokich temperaturach na suchej i mokrej jezdni. Ich struktura oraz wykonanie skutecznie poprawia komfort jazdy, jak i skracają drogę hamowania. To wszystko przekłada się na bardziej ekologiczną i tańszą jazdę.

Opony całoroczne - czy to dobre rozwiązanie?

Na samym początku wspomnieliśmy o oponach całorocznych, które są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Oczywiście mają swoich przeciwników i zwolenników, jednak są uważane za znacznie mniej bezpieczne od opon sezonowych, co nie jest to do końca prawdą. Podczas ich produkcji niezbędne jest dopasowanie bieżnika, jak i struktury do różnych warunków pogodowych. Co więcej, muszą one się sprawdzać zarówno w czasie mrozów, jak i w czasie wysokich temperatur. Większość ekspertów twierdzi, że są to idealne opony na sezon przejściowy. Dzięki nim kierowca nie musi martwić się, że użytkuje samochód na oponach letnich, a z dnia na dzień spadnie śnieg! Jednak mają one również wady, a tą najważniejszą jest szybkie zużycie i konieczność wymiany. Z powodu nieustannego użytkowania, opony zimowe wymagają wymiany już po około 2 latach. Inwestując w opony sezonowe ten okres jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 5 lat.

Jeżeli nie wiesz, na jakie opony się zdecydować, a także zastanawiasz się, czy Twoje już wymagają wymiany, skontaktuj się z fachowcami. To oni wiedzą, na jakie cechy zwrócić uwagę oraz kiedy opony przestają spełniać swoje zadanie. Jedną z godnych polecenia firm, która specjalizuje się w wymianie opon jest Tospol. Co więcej, korzystając z ich usług możesz liczyć na przechowanie swoich aktualnie nieużywanych opon. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mieszkają w bloku i nie mają na nie miejsca! Z tej opcji korzystają również osoby mieszkające na wsi, które miejsce przeznaczone na opony z powodzeniem wykorzystają na coś innego. 

Opracowanie:

Tospol Puh s.c.

Grudziądz , Karabinierów 10

Podziel się