Materiał Partnera Obsługa ogumienia w samochodzie osobowym

Obsługa ogumienia w samochodzie osobowym

Czynności takie jak okresowa obsługa oraz sprawdzanie stanu ogumienia naszego samochodu są na tyle proste oraz ważne, że możemy je przeprowadzić samemu. Systematyczne sprawdzanie i dbanie o stan ogumienia w samochodzie ma niezwykle ważne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów, w tym nas samych ze względu na fakt, że ta część samochodu ma bezpośredni wpływ na jazdę. W naszym artykule dowiesz się jak przeprowadzać obsługę samochodu oraz jak wymienić koło.

Na czym polega obsługa ogumienia w samochodzie?

Obsługa ogumienia polega na sprawdzaniu ciśnienia powietrza w oponach oraz kontroli głębokości bieżnika. Ciśnienie powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Właściwe wartości można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu oraz często na naklejkach umieszczonych na nadwoziu pojazdu (na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub w okolicach przedniego lub środkowego słupka ). Kontroli można dokonać za pomocą specjalistycznego ciśnieniomierza, używając kompresora dostępnego na stacji benzynowej lub w warsztacie wulkanizacyjnym. Głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Zbyt płytki bieżnik zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia opony oraz ze względu na brak możliwości efektywnego odprowadzania wody, zwiększa ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Aquaplaning to zjawisko utraty przyczepności opony, po wjechaniu w wodę. Samochód ślizga się po powierzchni wody, a kierowca nie ma możliwości sterowania pojazdem. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 milimetra. Można ją zweryfikować za pomocą specjalnego głębokościomierza lub obserwując wskaźniki zużycia umieszczone na oponie. Są to zgrubienia w rowkach bieżnika o wysokości 1,6 mm. Miejsce ich występowania oznaczone jest trójkątem lub literami TWI, umieszczonymi na boku opony. Zużycie bieżnika do poziomu wskaźników oznacza, że należy ją wymienić.   

Wymiana koła

Uszkodzenie opony powodujące utratę ciśnienia skutkuje koniecznością wymiany koła. Wymianę możemy przeprowadzić sami. Aby tego dokonać, należy:

 • ustawić pojazd na możliwie poziomym, twardym podłożu,

 • zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć bieg,

 • pod koła, znajdujące się po stronie pojazdu, która nie będzie podnoszona, podłożyć kliny pod koła, aby zapobiec przemieszczaniu się pojazdu,

 • przygotować koło zapasowe, podnośnik, i klucz do kół,

 • poluzować śruby w kole , które będziemy wymieniać (nie wykręcając ich całkowicie),

 • podnieść samochód za pomocą lewarka ponad poziom gruntu,

 • wykręcić całkowicie śruby i przy użyciu rąk zdjąć koło,

 • założyć nowe koło i umocować je, wstępnie wkręcając śruby,

 • opuścić samochód na podnośniku,

 • dokręcić śruby,

 • usunąć kliny.

W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z wymianą koła, polecamy skorzystać z usług firmy Oponka Mariusz Gryz, która zajmuje się wulkanizacją.

Opracowanie:

Oponka Mariusz Gryz

Brzeźce Kolonia , Łąkowa 22

Podziel się