Artykuł sponsorowany Jak sprawdzić bieżnik opony?

Jak sprawdzić bieżnik opony?

Bezpieczeństwo na drodze to kwestia, na którą wpływa wiele czynników. Jedną z nich jest stan techniczny samochodu. W szczególności jego opon. Dotyczy to zwłaszcza grubości bieżnika, gdyż to od niego zależy m.in. droga hamowania. W przypadku, gdy ogumienie pojazdu jest mocno wyeksploatowane, wzrasta ryzyko wypadku. Dlatego warto regularnie kontrolować bieżnik opon. Sprawdźmy, jak to robić i na jakie parametry zwracać uwagę przy takich kontrolach?

Kiedy najlepiej sprawdzać stan bieżnika?

Koła samochodu, a dokładniej rzecz ujmując ich opony to jedyne elementy pojazdu mające bezpośredni i ciągły kontakt z drogą. To od ich stanu technicznego zależy m.in. przyśpieszenie czy hamowanie. Oczywiście inne czynniki np. pogoda i jakość nawierzchni również mają znaczenie. Jednak to od rodzaju opon oraz stopnia ich zużycia zależy, jak samochód będzie się zachowywał na drodze podczas wykonywania standardowych, a także nietypowych manewrów. Dlatego też niezwykle ważna jest kontrola bieżnika, a zwłaszcza jego grubości. O tym, kiedy najlepiej wykonać taki przegląd opowiada ekspert firmy Wulkanizacja Mobilna 24H z Jaworzna, która świadczy całodobową pomoc wulkanizacyjną na terenie Śląska:

Warunki klimatyczne panujące w Polsce uzasadniają stosowanie opon sezonowych. Ogumienie takie dzielimy na opony zimowe i opony letnie. Te pierwsze charakteryzują się dobrą przyczepnością do śniegu i lodu. Jest to możliwe dzięki mieszance użytej do ich produkcji, która zachowuje wysoką elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach, a także specjalnej rzeźbie bieżnika pozwalającej na szybsze odprowadzanie wody, śniegu i błota podczas jazdy. Z kolei opony letnie są zaprojektowane z myślą o eliminacji zjawiska aquaplaningu oraz obniżeniu oporów toczenia, przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej przyczepności do jezdni. Wymiana opon z letnich na zimowe powinna mieć miejsce, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni. Jest to również doskonały moment na dokonanie pierwszego przeglądu bieżnika. Kontrola taka powinna obejmować przede wszystkim jego grubość i zaleca się wykonywanie jej co 30 – 50 dni w zależności od intensywności eksploatacji samochodu. Jednak przy tej okazji warto sprawdzić również inne parametry opon, mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Co prócz bieżnika powinno się sprawdzić w oponach?

Podstawowym parametrem kwalifikującym oponę do użytku jest oczywiście grubość bieżnika. Polskie prawo o ruchu drogowym wskazuje, że minimalna głębokość rzeźby bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Aby ułatwić kierowcy ocenę grubości bieżnika, producenci opon umieszczają na swoich produktach tzw. wskaźniki zużycia. Jednak jak podkreślają niemal wszyscy specjaliści z branży wulkanizacyjnej optymalna głębokość bieżnika, powinna być na poziomie 3 mm dla opon letnich oraz 4 mm dla opon zimowych. Takie wartości pozwalają na dużo bezpieczniejsze prowadzenie samochodu, nawet w ekstremalnych warunkach. Prócz stanu technicznego bieżnika dobrze jest sprawdzić również, czy opona nie posiada żadnych innych uszkodzeń strukturalnych, mogących wpływać na jej zachowanie podczas jazdy. Jeśli mamy wątpliwości co do rzetelności wykonanej kontroli, zawsze można skorzystać z pomocy zakładu wulkanizacyjnego, którego pracownicy fachowo dokonają przeglądu naszego ogumienia, sprawdzą, czy opony posiadają odpowiednie ciśnienie, a nawet wyręczą nas w wymianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter