Materiał Partnera
Na czym polega naprawa ram samochodów ciężarowych?

Na czym polega naprawa ram samochodów ciężarowych?

Prostowanie ram samochodów ciężarowych to metoda o wiele tańsza, aniżeli zakup nowej. Nic więc dziwnego, że klienci chętnie korzystają z tego typu usług, które w przypadku rzetelnego i fachowego przeprowadzenia, nie powodują uszczerbku na bezpieczeństwie naprawionego w ten sposób pojazdu. Na czym dokładnie polega naprawa ram samochodów ciężarowych i kiedy z niej korzystać?

Czym jest rama samochodu?

Jest to istotny, strukturalny element pojazdu, stanowiący główną konstrukcję nośną na której opierają się inne elementy nadwozia. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego stopnia sztywności pojazdu, a także przyjmowanie sił działających w skutek przeciążeń wynikających z eksploatacji. Rama może tracić pewne swoje właściwości wraz z czasem, jednak największym problemem w jej przypadku są uszkodzenia wywołane wypadkami drogowymi, a w przypadku aut ciężarowych, także nieumiejętnym rozkładaniem ładunku i wadliwym sposobem jego przewożenia. Istotną kwestią wpływającą na jej potencjał są także naprężenia powstałe w skutek nierozważnej jazdy, która może doprowadzić do pogorszenia właściwości i ewentualnych usterek mechanicznych.

Naprawa ram

Naprawa ram jest bezpiecznych działaniem, aprobowanym przez większość producentów, którzy dopuszczają ingerencję częściową, najczęściej metodami spawalniczymi. Metody te zazwyczaj obejmują spawanie elektryczne z zastosowaniem elektrod (zasadowych lub rutylowych), a także elektrod metalowych. Do tego celu stosowane są też specjalne prasy o wysokim stopniu nacisku, czy niezwykle wytrzymałe odciągi. O ile żadna z metod nie pozwala na stuprocentowe odzyskanie fabrycznych właściwości ramy, to odpowiednio przeprowadzony proces naprawczy w specjalistycznych stacjach, pozwala na zapewnienie odpowiednich właściwości ramy, zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i jej wytrzymałości. Sam wybór metody naprawy zależy od konkretnych wymagań jakie stawia przed nami stopień uszkodzenia, a także od oceny pracowników zakładu świadczącego usługi motoryzacyjne, gdzie ocenia się jak wykonać zabieg oraz które elementy wymagają bezwzględnej wymiany w celu zachowania bezpieczeństwa i trwałości.

Koszt naprawy

Koszt zakupu ramy samochodu ciężarowego, ze względu na kompleksowość tego elementu, może być kwotą zaporową. Nie dziwi więc dostępność na rynku usług zajmujących się ich naprawą, które zazwyczaj stanowią ułamek tej ceny. Trudno jednak podać nawet przybliżony koszt tego typu świadczeń, bowiem wszystko zależy od rozmiaru uszkodzeń i kompleksowości remontu.

Naprawą ram samochodów ciężarowych zajmuje się między innymi firma Ram-Tir z Józefowa w województwie Mazowieckim, gdzie możemy liczyć na specjalistyczną obsługę w tym zakresie, a także inne usługi związane z reperowaniem aut ciężarowych.

Opracowanie:

Ram-Tir Konrad Jałocha

Józefów 23B

Podziel się