Artykuł sponsorowany Łańcuchy śniegowe, czyli antidotum na trudne warunki drogowe

Łańcuchy śniegowe, czyli antidotum na trudne warunki drogowe

Choć w Polsce łańcuchy śniegowe wymagane są jedynie na niektórych górskich drogach, do tego wyłącznie zimą, poza granicami naszego kraju są obowiązkowym wyposażeniem auta przez cały rok. Jednak niezależnie od tego, czy ich nałożenie na koła jest obowiązkiem, czy też nie – są doskonałym antidotum na trudne warunki drogowe, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o łańcuchach śniegowych.

Jak i kiedy korzystać z łańcuchów śniegowych?

Kwestie używania łańcuchów na kołach regulują przepisy. W Polsce są obowiązkowe w miejscach, w których występuje znak nakazu C-18 (obrazek opony z nałożonymi łańcuchami). Co ważne, na łańcuchach możemy jeździć wyłącznie po drogach pokrytych śniegiem – jest to nie tylko obowiązek prawny, ale również dbałość o bezpieczeństwo. Nie dość, że przy jeździe z łańcuchami po asfalcie grozi nam mandat, to jeszcze możemy spodziewać się konieczności wymiany opon oraz samych łańcuchów – są przystosowane do jeżdżenia po śniegu, a na asfalcie bardzo szybko się niszczą.

Choć są obowiązkowe wyłącznie na górskich drogach oznaczonych znakiem C-18, warto mieć łańcuchy na wyposażeniu samochodu przez cały rok. Zwłaszcza że na samochody z napędem na jedną oś potrzebujemy tylko dwóch, zakładanych na dwie przednie lub dwie tylne opony. Dwa łańcuchy nie zajmą dużo miejsca, a mogą być niezbędne zimą, zwłaszcza na stromych, oblodzonych podjazdach, których nie brakuje i to nie tylko w górach. Bo zima, jak wiadomo, co roku zaskakuje zarówno drogowców, jak i kierowców.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu przez cały rok

Wspomnieliśmy już, że w niektórych krajach łańcuchy śniegowe są obowiązkowym wyposażeniem samochodu przez cały rok. Mowa tu o krajach alpejskich – zimą, podczas opadów śniegu możemy nie zostać wpuszczeni bez łańcuchów na drogi, na których są one obowiązkowe. Może nam również grozić mandat, a tymczasem koszt pary łańcuchów to kilkaset złotych – mniej niż wysokość kary grzywny.

Łańcuchy śniegowe muszą znajdować się na wyposażeniu auta przez cały rok w Austrii, Francji, Norwegii i Słowenii. Zimą są obowiązkowe w Czechach, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii oraz we Włoszech. Jeśli wybieramy się na wycieczkę w te rejony, łańcuchy możemy nie tylko kupić, ale również wypożyczyć, np. w wypożyczalni bagażników dachowych z Lesznowoli koło Warszawy, która oferuje także wynajem łańcuchów na koła.

Jak jeździć z łańcuchami na kołach?

Najważniejsze: z łańcuchami na kołach jeździmy wyłącznie po śniegu. Jeżeli inne auta wyżłobiły koleiny, starajmy się jechać po ich szczytach. Maksymalna prędkość, którą możemy się poruszać to 50 km/h. Należy unikać gwałtownych przyspieszeń oraz hamowania, ponieważ ślizgające się w miejscu koła powodują znaczne obciążenie dla łańcuchów. I choć ograniczenia związane z jazdą mogą irytować, z łańcuchami śniegowymi każdy samochód pokona trasę, na której nie poradzą sobie nawet samochody z dobrymi oponami zimowymi i napędem 4x4, ale bez łańcuchów. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas