Materiał Partnera Komputerowa diagnostyka samochodu przy regeneracji turbosprężarki

Komputerowa diagnostyka samochodu przy regeneracji turbosprężarki

Nowoczesne warsztaty samochodowe, opierają swoją pracę serwisową, przede wszystkim o złożoną diagnostykę. Podobnie jak w medycynie, w motoryzacji ważne jest nie eliminowanie samych usterek, ale też ich przyczyn. W tym pomaga nowoczesna technologia, za którą uważa się diagnostykę komputerową. Jest ona między innymi przydatna, przy określaniu tego, czy nasz silnik połączony w układ turbodoładowania, działa w prawidłowy sposób.

Czym jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podpięcie systemów elektronicznych auta do specjalnego urządzenia warsztatowego z odpowiednim oprogramowaniem. Komputer pokładowy auta zapisuje błędy, np. występujące w obrębie silnika, co pozwala na szybkie wychwycenie usterki, zanim dojdzie do głębszego uszkodzenia. Warto przy tym wiedzieć, że analiza testerem diagnostycznym trwa zaledwie kilka minut, co wskazuje na błyskawiczne usługi warsztatu w niego wyposażonego. Serwisanci, którzy nie mają takiego sprzętu, zanim odkryją wszystkie usterki będą musieli dokonać szerokich oględzin, które czasem zajmują nawet wiele godzin. Diagnostyka komputerowa samochodu to zatem sposób na to, aby kompleksowo „przebadać” auto, szybko je naprawiać, a także obniżać przy tym wszystkie koszty.

Badanie silnika

Diagnostyka komputerowa pozwala na wykrycie błędów między innymi w obrębie systemów bezpieczeństwa ABS, SRS, ESP, AIRBAG, EPC, czy też usterek immobilizera, układu paliwowego, czy sterownika silnika Ostatnie dwa związane są zaś między innymi ze stosowanymi coraz częściej turbosprężarkami, które wykazują olbrzymie zalety dla lepszej eksploatacji pojazdu – mniejszy silnik, ale większa moc samochodu, przy obniżonym zużyciu paliwa. Jeśli diagnostyka komputerowa wykaże nieprawidłowości właśnie w obrębie układu paliwowego, czy też w silniku, duże prawdopodobieństwo istnieje, że przychodzi czas na profesjonalną regenerację/czyszczenie turbosprężarki. Takie czynności wykonują zaś nowoczesne zakłady, do których zalicza się m.in. STS Turbo s.c.!

Naprawa podstawowa turbosprężarki

Po wykonanej diagnostyce komputerowej i wykazaniu nieprawidłowości działania układu turbodoładowania, Twój serwisant, może zaproponować czynności naprawy turbosprężarek. Mowa o takich działaniach, jak: mycie ultradźwiękowe wszystkich detali, piaskowanie korpusów, kontrola parametrów i punktów pomiarowych podanych przez producenta naprawianej turbosprężarki, wymiana łożysk/uszczelnień/elementów mocujących, dynamiczne wyważenie i doważenie układu wirującego, czy jeśli konstrukcja to umożliwia regulacja wartości ciśnienia doładowania 

Podziel się