Materiał Partnera Czym jest koło dwumasowe i jakie pełni funkcje?

Czym jest koło dwumasowe i jakie pełni funkcje?

Koło dwumasowe jest jednym z elementów, który we współczesnych samochodach, szczególnie dieslach, może napędzić użytkownikom sporo dotkliwych wydatków. Jedną z oznak, że może funkcjonować w nieodpowiedni sposób, są uciążliwe hałasy oraz drgania odczuwalne w samochodzie. Za co jednak bezpośrednio odpowiada ten element i co zrobić, jeśli dojdzie do jego awarii? Sprawdź z nami.

Za co odpowiada koło dwumasowe?

Mechanizm jakim jest koło dwumasowe należy do elementów układu przeniesienia napędu. Ulokowane zostało pomiędzy jednostką napędową a skrzynią biegów, a jego funkcją jest tłumienie drgań, które w przypadku znaczącej amplitudy, mogłyby doprowadzić do poważnych uszkodzeń. To właśnie koło dwumasowe przejmuje owe wibracje, chroniąc tym samym skrzynię biegów oraz inne elementy układu napędowego, a także zapewniając kierowcy komfortowe warunki jazdy. Jak więc widać, stanowi ważny element naszego samochodu, o którym rzadko myślimy podczas codziennej eksploatacji, a który może nadwyrężyć nasz budżet w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Jak poznać, że doszło do awarii?

Awaria koła dwumasowego może dotknąć nas w nieoczekiwanym momencie. W niektórych modelach zdołamy bezproblemowo osiągnąć przebieg nawet 250 tys. km, zaś w innych oznaki awarii pojawią się po zaledwie 50 tys. km. Wiele będzie zależało od jakości tego podzespołu jaką zapewnił nam producent, ale także od naszego sposobu eksploatacji pojazdu. Jak jednak rozpoznać problem? Przede wszystkim są to wszelkie zaburzone działania podzespołów układu napędowego, w tym wibracje silnika, szarpanie, głośna praca jednostki napędowej, czy jego nierówna praca. Będą to także wszelkie stuki w przypadku puszczania sprzęgła oraz sporadyczne problemy ze zmianą biegów. Aby rozpoznać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z awarią koła dwumasowego, najczęściej będzie konieczna wizyta u mechanika.

Awaria – co zrobić?

Koszt wymiany koła dwumasowego może niejednego kierowcę przyprawić o ból głowy. Oczywiście wszystko zależeć będzie od konkretnego modelu pojazdu, a także jego klasy. W przypadku samochodów klasy średniej oraz wyższej, musimy przygotować się na wydatek rzędu nawet 4 tys. zł. Choć opcją są także tańsze zamienniki, to w ostatnim czasie pojawiła się atrakcyjna oferta regeneracji koła dwumasowego. Zazwyczaj proces ten stanowi ułamek ceny nowego elementu, a pozwala na odzyskanie wszelkich właściwości użytkowych podzespołu. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego, z jak profesjonalnym i wykwalifikowanym przedsiębiorstwem mamy do czynienia. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług firm, które specjalizują się stricte w tym obszarze, a nie „fachowców”, którzy działania te realizują z doskoku, niejako przy okazji.  

Koło dwumasowe to ważny element w naszym pojeździe. Jego wymiana może być dotkliwa finansowo, dlatego dobrą opcją jest profesjonalna regeneracja tego podzespołu. Tego typu usługi świadczy firma Regro z Kielc, która specjalizuje się tylko w tej dziedzinie, dzięki czemu możemy liczyć na fachowość i rzetelność działań.

Podziel się