Materiał Partnera Klimatyzacja w samochodzie – typowe usterki

Klimatyzacja w samochodzie – typowe usterki

Wiosna i lato to czas, w którym wielu z nas nie wyobraża sobie podróżowania bez klimatyzacji. Klimatyzacja ma wiele zalet również jesienią i zimą, kiedy świetnie osusza wnętrze pojazdu i zapobiega parowaniu szyb. Aby działała ona dobrze przez cały rok wymaga też odpowiedniej dbałości i regularnego serwisowania oraz regularnej pracy, a w przypadku wystąpienia awarii również szybkiego jej usunięcia.

Zasady działania klimatyzacji

W klimatyzację wyposażone jest coraz więcej aut, a szczególnie te wyprodukowane po 2010 roku. Układ klimatyzacji nie jest skomplikowany podobnie jak jej działanie. W swojej budowie przypomina układ chłodzenia silnika i ogrzewania kabiny. Najważniejszą różnicą jest obecność i działanie kompresora klimatyzacji. Odpowiada on za sprężanie czynnika oraz wydaje chłodzenie.

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z kilku elementów i przewodów. Jest to układ zamknięty, który dzieli się na część wysokociśnieniową i układ niskiego ciśnienia. We wspomnianym układzie klimatyzacji krąży czynnik klimatyzacji, który odpowiada za chłodzenie powietrza przenikającego przez układ wentylacji do kabiny pojazdu. Zadaniem kompresora jest sprężenie czynnika w układzie. Po sprężeniu trafia on do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji). W skraplaczy następuje zmiana stanu skupienia czynnika z gazowego w ciekły, a następnie trafia on do osuszacza. Kolejnym etapem jest rozprężenie czynnika i jego schłodzenie. Powietrze, które ma trafić do kabiny jest schładzane dzięki obecności parownika w kanale wentylacji.

Najczęstsze usterki klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie podobnie jak inne znajdujące się w nim części czy podzespoły mogą ulegać awariom. Wtedy należy udać się do mechanika w celu weryfikacji usterki i jej naprawy. Najczęściej spotykanym problemem jest brak czynnika chłodniczego w klimatyzacji. Jeśli jest go mało układ klimatyzacji działa nieefektywnie, a efekt chłodzenia jest znikomy. Brak czynnika spowodowany jest zazwyczaj zaniedbaniem, zapomnieniem lub niewiedzą użytkowników pojazdu. Nieefektywne działanie klimatyzacji może powodować obciążenie cieplne sprężarki i jej uszkodzenie.

Kolejna typowa usterka klimatyzacji to nagromadzenie się zarodników grzybów i bakterii w torze przepływu chłodnego powietrza przez kabinę. Objawia się ono charakterystycznym zapachem stęchlizny w aucie zaraz po uruchomieniu klimatyzacji lub ogrzewania. W takiej sytuacji należy odgrzybić i zdezynfekować tor przepływu powietrza oraz wymienić filtra kabinowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas